Subiect "pensionare anticipata" Deschis de Aurelia Pop la data: 11/23/2018 1:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: Aurelia Pop la data: 11/23/2018 1:24am
Gen:F
Data nasterii:31.08.1958
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:Daca aleg sa ma pensionez anticioat, fara penalizare, incepand cu data de 01.02.2019, cand trebuie sa depun dosarul la casa de pensii?
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/23/2018 2:56am
Raspunsul simplu este ca dosarul de pensie se depune atunci cand doriti dv pentruca dv aveti acest drept si in prezent.
Dar la alegerea datei de depunere a dosarului trebuie sa mai aveti in vedere urmatoarele.
Daca in momentul depunerii dosarului incetati activitatea si depuneti la dosar dovada incetarii activitatii pensia vi se acorda de la data depunerii dosarului, dar prima pensie o veti primi in luna urmatoare celei in care se emite decizia de pensionare care la randul ei se emite dupa cca 2-3 luni de la depunerea dosarului. Deci prima pensie (cu restantele din urma de la depunerea dosarului) o primiti dupa cca 3-4 luni de la depunerea dosarului.
Hotararea avantajoasa,dupa parerea noastra este sa depuneti dosarul de pensie fara sa intrerupeti activitatea. La primirea deciziei de pensionare sa incetati activitatea si sa depuneti la Casa de pensii dovada incetarii activitatii. Astfel se scurteaza timpul de la incetarea activitatii si primirea primei pensii.
Pe perioada lucrata dupa depunerea dosarului si incetarea activitatii pensia este suspendata iar aceasta perioada se ia in calculul pensiei la trececerea de la pensia anticipata la pensia pentru limita de varsta, care in cazul dv se va face in data de 31 octombrie 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1