Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de anda la data: 11/23/2018 3:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: anda la data: 11/23/2018 3:15am
Gen:M
Data nasterii:10 aprilie 1958
Stagiul de cotizare:42 ani(8 ani de grupa cu 75 %)
Alte date:
Intrebare: cand pot sa ma pensionez la limita de varsta?
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/23/2018 3:33am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 10 aprilie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa de munca este neclar fiindca nu ati precizat grupa. Am luat in calcul grupa II.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiaza de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 44 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 6 ani lucrat in gr II (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) echivalat cu conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in data de 10 aprilie 2022.
In prezent are dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: anda la data: 11/23/2018 3:42am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Poate sa opteze pt pensia anticipata , daca mai are si alt venit(administrator la o firma)?
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/23/2018 8:31am
In aceasta privinta legea pensiilor a fost modificata prin legea 217/2018 insa prevederile sunt putin neclare si interpretabile astfel :
Art 118 alin 12 modificat prin legea 217/2018 prevede ca :
In sistemul public de pensii toti pensionarii (deci si cei cu pensie anticipata partiala) pot cumula pensia cu veniturile realizate din activitati independente astfel cum sunt reglementate de Codul Fiscal indiferent de nivelul acestora.
Asa cum sunt reglementate activitatile independente in art 7 punctul 3 din legea 227/2015 Codul fiscal
activitatea ca administrator consideram ca se incadreaza acest fel de activitate.
Totusi pentru mai multa siguranta va sfatuim sa va adresati personalului ANAF sau functionarilor de la Casa de pensii teritoriale unde cereti lamuriri privind aceasta incadrare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1