Subiect "calcul pensie" Deschis de maria constantinescu la data: 11/24/2018 7:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: maria constantinescu la data: 11/24/2018 7:48am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: 1.CUM VOR CALCULA PENSIA DACA IN CARTEA DE MUNCA ESTE TRECUT DOAR SALARIUL DE BAZA FARA ALTE SPORURI CARE S-AU ADAUGAT SALARIULUI (MAI ALES PT PERIOADA PANA IN ANUL 2000, DAR SI DUPA ACEST AN) SI PT.CARE S-A PLATIT INCLUSIV CAS.?? DUPA STATE DE PLATA? SAU DUPA CARTEA DE MUNCA? ( DETIN FLUTURASI DE SALARIU,FISE FISCALE ANUALE) 2.DACA AM SOLICITAT DE LA LOCUL DE MUNCA O ADEV. CU VENITURILE DIN ANUL 2003-2018, DEPUSE LA DOSAR, SI AM CONSTATAT CACI CONTINE UNELE DATE ERONATE,LEGATE DE INTREBAREA 1. MULTUMESC.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/24/2018 9:21am
Este prevazut ca incepand cu septembrie 2021 sa intre in vigoare noua lege a pensiilor care are prevederi diferite, fata de actuala lege, pentru calculul punctajelor lunare pentru perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.
Calculul punctajului lunar conform noii legi pentru perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 se prevede a fi facut luand in calcul venitul brut realizat, spre deosebire de actuala lege care prevede ca acesta sa se faca lund in calcul salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent.
Pentru a se face recalcularea pensiilor pensiilor acordate inainte de intrarea in vigoare a noii legi pensionarii trebuie sa depuna la Casa de pensii o adeverinta cu salariile brute realizate in perioada inainte de 01 aprilie 2001. Daca din anumite motive pensionarii nu pot depune o astfel de adeverinta li se va majora cu 10 %, din oficiu, puntajele lunare calculate conform prevederilor actualei legi.
Pentru perioada dupa 01 aprilie 2001 pana la intrarea in vigoare a noii legi, atat actuala lege cat si viitoarea lege a pensiilor prevad ca punctajul lunar sa fie calculat luand in calcul suma pentru care s-a platit contributie de asigurare sociala (CAS). Deoarece prin noua lege nu se modifica modul de calcul si deoarece aceste sume se afla in arhiva electronica a casei de pensii pentru aceasta perioada nu este necesara depunerea unei adeverinte. Daca aveti o adeverinta, eliberata de angajator, cu veniturile realizate dupa 01 aprilie 2001 acestea nu trebuie comparate cu datele din carnetul de munca ci cu veniturile pentru care s-a platit CAS si care au fost luate in calcul la punctajul pensiei. Aceste venituri le puteti obtine de la Casa de pensii daca cereti “Situatia stagiului de cotizare dupa data de 01 aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1