Subiect "daca pot iesi la pensie daca am lucrat 13 ani si sapte luni in grupa de munca a II-a?" Deschis de Cirstea Paraschiva la data: 11/24/2018 10:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
daca pot iesi la pensie daca am lucrat 13 ani si sapte luni in grupa de munca a II-a?
Scris de: Cirstea Paraschiva la data: 11/24/2018 10:27am
Gen:Feminin
Data nasterii:17.10.1958
Stagiul de cotizare:13 ani si sapte luni, ani lucrati in grupa a II
Alte date:sunt cetetean amarican
Intrebare:Daca pentru anii lucrati la Aluminiu Slatina pot primi pensie la data implinirii varstei standard de pensionare. Mentionez ca sunt absolventa a Facultatii de Metalurgie, inginer, cursuri de zi.Va multumesc anticipat
Re: daca pot iesi la pensie daca am lucrat 13 ani si sapte luni in grupa de munca a II-a?
Scris de: la pensie la data: 11/25/2018 9:43am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 17 ianuarie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform actualei legislatii a pensiilor stagiul minim de cotizare se constituie din stagiul de cotizare lucrat + stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul lucrat in grupa de munca.
In acest caz conform acestui mod de calcul dv aveti un stagiu de cotizare mai mare de 20 ani (13 ani si 7 luni + 5 ani + 3 ani si 3 luni) si puteti sa beneficiati de pensie pentru limita de varsta la data de 17 ianuarie 2020.
Va sfatuim sa nu amanati depunerea dosarului de pensie dupa data de deschidere a acestui drept deoarece este prevazut ca din septembrie 2021 sa intre in vigoare o noua lege a pensiilor care are prevederi mai restrictive.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1