Subiect "depunere dosar" Deschis de samoila constantin la data: 11/24/2018 3:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunere dosar
Scris de: samoila constantin la data: 11/24/2018 3:11pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Cererea de pensie pentru limita de varsta a fost respinsa pentru ca nu mi s-a luat in considerare adeverinta de grupa II de munca si deci nu mi s-a redus varsta de pensionare. La primirea deciziei de respingere a cererii mi s-a returnat doar originalul carnetului de munca, restul documentelor prezentate in original la casa de munca au ramas acolo. Intrebare: cum se procedeaza in acest caz, dat fiind faptul ca nu mai am originale de pe unele documente pastrate de casa de pensii? Precizez ca sunt nascut in iunie 1954 si am peste 35 ani de stagiu de cotizare deci as avea conditii de pensie anticipata partiala ( nu am peste 43 ani stagiu de cotizare si deci nu am conditii pentru pensie anticipata). Daca as depune din nou cerere, dar pentru pensie anticipata partiala, penalizarea ar fi destul de mica, adica vreo 7 luni x 0,50 % fata de pensia la limita de varsta. Deci ce trebuie sa fac? Multumesc frumos.
Re: depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 11/25/2018 9:39am
In astfel de cazuri functionarii de la Casa de pensii procedeaza in mod diferit, ceeace demostreaza ca nu este o procedura bine stabilita. In cazuri similare functionarii au acordat automat pensie anticipata partiala.
Carnetul de munca in original trebuia sa va fie returnat si in cazul cand dosarul de pensie era aprobat.
Sfatul nostru este sa retineti numarul de dosar, sa va duceti cat mai urgent la Casa de pensii si sa depuneti la dosarul de pensie o cerere tip pentru pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1