Subiect "Pensie de orfan de război" Deschis de Ionescu Valeriu la data: 11/30/2018 1:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de orfan de război
Scris de: Ionescu Valeriu la data: 11/30/2018 1:45am
Gen: masculin
Data nasterii:17.12.1965
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:întrebarea este pentru mama mea
Intrebare:Poate primi pensie de orfan de război, această persoană în condițiile în care are pensie de vechime integrală ? A fost profesoară pe timpul activității sale. Se pot cumula cele doup tipuri de pensii conform noii legi? Tatăl a fost ucis în război, iar mama mamei a avut pensie de văduvă de război până la deces.
Mulțumesc

PS v-aș ruga să mă anunțați pe email-ul meu atunci când îmi veți oferi cu generozitate răspunsul dv.
Re: Pensie de orfan de război
Scris de: la pensie la data: 11/30/2018 10:19am
Este gresita utilizarea denumirii de pensie pentru indemnizatiile acordate, conform legilor 49/1991 si 44/1994, veteranilor de razboi, vaduvelor de razboi si mostenitorii acestora.
Aceste indemnizatii nu se platesc din bugetul asigurarilor sociale de stat, care este domeniul de activitate al site-ului nostru.
Ceeace putem sa va precizam noi este ca pensia pentru limita de varsta pe care o primeste mama dv din sistemul public de pensii poate fi cumulata fara restrictii cu aceste indemnizatii insa nu va putem da relatii privind dreptul mamei dv de a beneficia de indemnizatiile si beneficiile acordate mostenitorilor vaduvelor de razboi.
Regretam ca nu va va putem posta raspunsul decat pe site.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1