Subiect "Pensionare anticipată" Deschis de Ionescu Valeriu la data: 11/30/2018 2:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipată
Scris de: Ionescu Valeriu la data: 11/30/2018 2:28am
Gen: feminin
Data nasterii: 06.05.1966
Stagiul de cotizare: 28 de ani până în prezent
Alte date:
Intrebare: Am observat pe forum datele privind pensionarea anticipată în cazul femeilor cu 30 de ani vechime de muncă începând cu aproximativ 55 de ani...
De la ce vârstă începând se poate pensiona anticipat soția mea (ale cărei date le-am menționat) conform noii legi a pensii... Menționez că are și 27 de ani lucrați în Rm. Vâlcea oraș inclus în prevederile unei alte legi pentru pensionări anticipate fără diminuare.
Mulțumesc din suflet,
PS v-aș ruga să mă anunțați pe email-ul meu atunci când îmi veți oferi cu generozitate răspunsul dv.
Re: Pensionare anticipată
Scris de: la pensie la data: 11/30/2018 10:50am
1 Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 aprilie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni,stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
2 Conform legii pensiilor 263/2010 are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 57 ani si 11 luni daca isi completeaza stagiul de cotizare cu 6 ani si 11 luni si realizeaza stagiul complet de cotizare. Diminuarea depinde de data la care o cere si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
3 Conform legii pensiilor 263/2010 are dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, dupa varsta de 60 ani si 11 luni daca isi completeaza stagiul de cotizare si realizeaza stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni si a avut domiciliul timp de 30 ani in orasul Ramnicu Valcea sau pe o raza de 8 km in jurul acestei localitati.
Daca intra in vigoare noua lege a pensiilor, care este in discutie in parlament, incepand cu 01 septembrie 2021 beneficiaza de pensiile enumerate la punctele 1 si 2, in aceleasi conditii, dar nu mai poate beneficia de pensia precizata la punctul 3.
Regretam ca nu va va putem posta raspunsul decat pe site.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1