Subiect "handicap preexistent -calcul pensie limita varsta modificat ?" Deschis de Neagoe Rodica-Elena la data: 12/02/2018 3:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
handicap preexistent -calcul pensie limita varsta modificat ?
Scris de: Neagoe Rodica-Elena la data: 12/02/2018 3:58am
Gen:F
Data nasterii:17.02.1954
Stagiul de cotizare:39+6 (facultate la zi)
Alte date:
Intrebare:Se modifica calculul pensiei de limita de varsta daca vechimea a fost realizata in conditii de handicap accentuat/grav ?
Buna ziua
Mii de multumiri pentru programul dvs de calcul al pensiilor si asistenta oferita.
As mai indrazni sa mai am o intrebare : Mi-am calculat pensia precum o persoana normala ( 2396 lei).
Eu am sechele de poliomielita (paralizie infantila ) de la 3 ani si am lucrat toti anii in conditii de handicap (din 2000 certificat cu,, handicap accentuat inainte de 26 ani" iar la revizuirea din 2018 (unde am fost chemata)
,,handicap grav" fiind mentionat si art 58 pt pensionare.
Intrebarea mea este: daca (avand varsta necesara pensionarii) se calculeaza altfel pensia,caci toti acesti ani eu i-am lucrat cu un efort suplimentar si cu mare drag pentru profesia mea.
Va multumesc foarte mult
Re: handicap preexistent -calcul pensie limita varsta modificat ?
Scris de: la pensie la data: 12/03/2018 8:07am
In art 58 din legea pensiilor 263/2010 se prevede ca cei care au realizat stagii de cotizare in stare de handicap dobandit inainte de prima angajare sa beneficieze de calculul punctajului mediu al pensiei utilizand stagii de cotizare mai mici, astfel :
- 1/3 din stagiul complet de cotizare normal. In cazul dv stagiul complet de cotizare normal fiind de 29 ani si 4 luni stagiul de cotizare redus ar fi de 9 ani si 9 luni si 10 zile (9,77778)
- 2/3 din stagiul complet de cotizare normal. In cazul dv stagiul complet de cotizare normal fiind de 29 ani si 4 luni stagiul de cotizare redus ar fi de 19 ani si 6 luni si 20 zile (19,55555)
Conform art 69 din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 in cazul in care aveti stagii de cotizare realizate in conditii de handicap diferite se folosesc stagiile de cotizare reduse pentru perioadele lucrate in fiecare tip de handicap.
Dv pentru a beneficia de utilizarea stagiului de cotizare redus trebuie sa prezentati un certificat eliberat in vederea pensionarii in care trebuie sa fie specificat gradul de handicap si data dobandirii lui care trebuie sa fie anterioara primei angajari.
Nu cunoastem continutul actului eliberat in anul 2018 dar presupunem ca este vorba de certificatul de care aveti nevoie. Va sfatuim sa mergeti la ghiseul Casei teritoriale de pensii cu aceste acte, inainte de depunerea dosarului, pentru a vi se stabili actul care trebuie depus la dosarul de pensionare.
Re: handicap preexistent -calcul pensie limita varsta modificat ?
Scris de: Carp Mircea la data: 12/03/2018 9:33am
Prin decizia nr.632/2018, CCR a constatat ca sintagma cuprinsă în art. 58 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice "preexistent calității de asigurat" este neconstitutionala.
Re: handicap preexistent -calcul pensie limita varsta modificat ?
Scris de: Neagoe la data: 12/04/2018 2:19am
Gen:F
Data nasterii:17.02.1954
Stagiul de cotizare:39+6
Alte date:Am depus deja dosarul in 3 decembrie 2018 C.P s 1
Intrebare:Pe certificat este specificat handicap grav, art 58 si data ivirii handicpului = 1958 si nr actului medical din acea perioada.
Eram doar curioasa sa stiu daca se imparte la mai putini ani.
Va multumesc !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1