Subiect "pensie anticipata" Deschis de NICOLAE GHEORGHE la data: 12/06/2018 11:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: NICOLAE GHEORGHE la data: 12/06/2018 11:18am
Genm
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:43
Alte date:
Intrebare:As putea sa ies la pensie anticipata fara penalizare avand si sapte 7 ani lucrati in grupa 2 de munca .Daca decizia iese si o sa primesc pensia ce mi revine pot sa cer recalcularea avand in vedere ca astept o decizie judecatoreasca din care rezulta inca 18 ani lucrati in grupa a 2 a. cu acordarea drepturilor ce revin din decizie sau trebuie sa astept implinirea a 65 de ani.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/07/2018 2:46am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in anul 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost ulterior echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de cotizare de 7 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in anul 2021.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Daca obtineti o hotarare judecatoreasca favorabila privind stagiul suplimentar de 18 ani lucrat in grupa II de munca aveti dreptul sa cereti recalcularea pensiei conform art 107 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 care prevede :
“Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1