Subiect "Pot depune actele pt pensie ?" Deschis de Gina la data: 12/07/2018 12:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pot depune actele pt pensie ?
Scris de: Gina la data: 12/07/2018 12:52pm
Gen:F
Data nasterii:14/03/1958
Stagiul de cotizare:peste 20 ani in tara plus in strainatate
Alte date:va fi pensie comunitara
Intrebare:Pot depune actele aici in strainatate , si in cat timp vine raspunsul aproximativ .Pun intrebarea azi 07/12/ 2018, la ora 18, 55 de aici din Madrid .Am fotocopie de carnetul de munca si adeverinta cu vechimea in grupa a 2 a 100 la suta , aici cu mine imi trebuie altceva ?, multumesc foarte mult , o seara frumoasa .
Re: Pot depune actele pt pensie ?
Scris de: la pensie la data: 12/08/2018 8:39am
In Romania aveti urmatoarele drepuri la pensie
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 martie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu ati precizat daca stagiul lucrat in strainatate a fost realizat in Spania, noi am luat in calcul ca ati lucrat in Spania sau in una din tarile din Uniunea Europeana, cu care Romania are incheiat un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale.
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
Pentru pensie pentru limita de varsta din Romania nu trebuie sa faceti dovada stagiului de cotizare din cealalta tara din UE daca aveti 15 ani lucrati in Romania.
Daca nu aveti 15 ani lucrati in Romania trebuie sa faceti dovada stagiului lucrat in strainatate.
Pentru dosarul de pensie pentru limita de varsta din Romania nu este suficienta fotocopia dupa carnetul de munca ci pentru acesta trebuie sa depuneti toate actele care va definesc situatia dv din punctul de vedere al pensiei.
Pentru lamuriri suplimentare referitoare la aceasta pensie accesati site-ul Casei Nationale de Pensii Publice : CNPP/ Activitati CNPP/Pensii/Pensie pentru limita de varsta. Aici gasiti si lista completa a actelor necesare pentru dosarul de pensie din care va extrageti actele care definesc activitatea dv.
Pentru informatii suplimentare privind pensia comunitara accesati site-ul Casei Nationale de Pensii Publice : CNPP/ Relatii internationale/Informatii utile pentru lucratorii migranti/Pensii comunitare, sau cereti informatii la institutia care se ocupa cu pensiile din Spania.
Pentru pensia pentru limita de varsta din Romania puteti depune actele in Spania insa nu va putem preciza perioada de timp dupa care primiti raspuns, deoarece aceasta depinde de birocratia din cele doua tari si de corectitudinea dosarului depus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1