Subiect "Prime care nu apar pe cartea de muncă" Deschis de Nico la data: 12/09/2018 11:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Prime care nu apar pe cartea de muncă
Scris de: Nico la data: 12/09/2018 11:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Bună ziua,

Sunt deja pensionar de 4 ani.
În perioada 1994-1997 am avut prime de vânzare în fiecare lună.
În ce condiții aceste prime pot fi luate în considerare la pensie, pt o recalculare?
Ce ar trebui să conțină adeverința, ca să fie valbilă ? Deja pe la casa de pensii auzeam de la cei de la rând, că nu au adeverințe tip.
Pot să mă refuze cei la care am lucrat în acea perioadă să-mi elibereze adeverința, pe diferite motive? ( că nu mai au date, etc)
Re: Prime care nu apar pe cartea de muncă
Scris de: la pensie la data: 12/10/2018 2:57am
Credem ca va grabiti deoarece in prezent nu cunoastem nici forma finala noii legi a pensiilor. Aceasta forma finala o vom cunoaste abia dupa promulgarea acesteea si publicarea ei in Monitorul Oficial. Modelul sau continutul adeverintelor sunt stabilite, deobicei, prin Normele de aplicare ale legii pensiilor, care vor fi elaborate dupa promulgarea legii.
Refuzul angajatorului de a va elibera adeverintele poate fi facut din diverse motive. Daca motivarea este obiectiva nu mai puteti sa o contestati si in acest caz legea noua a pensiilor prevede ca in acea perioada sa vi se aplice automat o majorare cu 10 % a punctajelor lunare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1