Subiect "pensie" Deschis de Radulescu Iulian la data: 12/10/2018 1:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Radulescu Iulian la data: 12/10/2018 1:11am
Gen:Masculin
Data nasterii:16 aprilie 1964
Stagiul de cotizare:35 ani si 5 luni
Alte date:25 ani si 4 luni in grupa speciala si 8 ani si 8 luni in grupa deosebita . Am primit raspunsul dvs. pentru care va multumesc . Raspunsul este acesta : Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in data de 16 aprilie 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiile de 25 ani si 4 luni lucrat in grupa conditii speciale si 8 ani si 8 luni lucrat in in gr conditii deosebite beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de cca 13 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Pentru stagile de cotizare de 25 ani si 4 luni lucrat in grupa conditii speciale si 8 ani si 8 luni lucrat in in grupa de munca conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 13 ani si va puteti pensiona cu imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Punctajul mediu al pensiei dv se calculeaza cu stagiul complet de cotizare de 25 ani daca intreprinderea in care ati lucrat cei 25 ani in conditii speciale se afla nominalizata in anexa 3 iar activitatea desfasurata se afla nominalizata in anexa 2 la legea pensiilor 263/2010.
Intrebare:Am facut simularea punctajului mediu cu programul dvs. si observ ca PUNCTAJUL TOTAL ACUMULAT SE IMPARTE LA 35 ANI IN LOC DE 25. De ce? Multumesc
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 12/10/2018 9:35am
Programul de calcul pensie de pe site-ul nostru a fost conceput iainte de aparitia legii 221/2018 iar noi nu avem capacitatea de a face modificarea programului dupa fiecare modificare a prevederilor legii pensiilor.
Deoarece legea 221/2018 nu modifica modul de calcul al punctajelor lunare si anuale pentru a face calculul corect al punctajului mediu anual al pensiei dv puteti proceda astfel.
- Impartiti punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare de 25 ani conform legii 221/2018 daca indepliniti conditiile de incadrare in prevederile acestei legi .
- Corectati punctajul mediu realizat inmultindu-l cu indicele de corectie din anul iesirii la pensie.
- Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu anual corectat cu valoarea punctului de pensie din data iesirii la pensie.
Observatie
In programul de calcul de pe site ati introdus indicele de corectie 1,15 care corespunde anului 2018, ceiace presupune ca aveti intentia sa iesiti la pensie in anul 2018, insa dupa datele introduse in ultimul program de calcul, deschis pe numele dv, nu realizati in acest an, stagiul total de cotizare de 25 ani, lucrat in grupa I si conditii speciale de munca.
Re: pensie
Scris de: Radulescu Iulian la data: 12/10/2018 11:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Intentionez sa ies la pensie dupa data de 1 aprilie 2019. La sfasitul lunii ianuarie 2019 fac 25 de ani de grupa Ia .
Re: pensie
Scris de: Radulescu Iulian la data: 12/10/2018 11:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Intentionez sa ies la pensie dupa data de 1 aprilie 2019. La sfasitul lunii ianuarie 2019 fac 25 de ani de grupa Ia . Ultimul calcul simulat este inscris IULIAN RADULESCU ( ultimul din lista ).
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 12/10/2018 12:57pm
Va atentionam sa mai faceti un calcul al stagiilor de cotizare lucrate in grupa I si conditii speciale.
Dupa calculele noastre pana la 01 noembrie 2018 ati introdus 7 ani si 1 luna in gr I, asimilat cu conditii speciale si 17 ani si 7 luni in conditii speciale. Deci avand un total de 24 ani si 8 luni in conditii speciale va lipsesc 4 luni pentru a totaliza 25 ani, adica trebuie sa mai lucrati in conditii speciale noiembrie si decembrie 2018 si ianuarie si februarie 2019. In aceste conditii trebuie sa aveti grija ca pentru a va incadra in prevederile legii 221/2018 trebuie sa aveti 25 ani intregi la zi si locul dv de munca si angajatorul angajatorul sa fie nominalizati in anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010, despre care pana acum nu ati dat nicio informatie.
Daca iesiti la pensie in primele luni ale anului 2019 puteti sa introduceti indicelul de corectie 1,20, care presupunem a fi stabilit in prima parte a anului viitor.
Re: pensie
Scris de: Radulescu Iulian la data: 12/11/2018 1:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Doresc sa depun dosarul de pensie dupa data de 01.04.2019 tocmai pentru a avea 25 ani in conditii speciale.
Sunt salariat la METROREX SA mentionat in anexa 3 poz. 61 iar la anexa 2 ma incadrez la poz. 6 . Multumesc
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 12/11/2018 1:55am
Acum este clar.
Va dorim succes.
Re: pensie
Scris de: Radulescu iulian la data: 12/11/2018 3:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1