Subiect "pensie" Deschis de ioana tomescu la data: 12/13/2018 8:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: ioana tomescu la data: 12/13/2018 8:37am
Gen:F
Data nasterii:25.03.1958
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:La aceasta data am decizie de pensie la limita de varsta(cu grupa) dar nu am intrerupt contractul de munca.
Intrebare:Am dreptul sa solicit continuarea activitatii dupa data de 25.03.2019(cand ar fi limita de varsta dupa legea 263) si sa lucrez si dupa aceasta data?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 12/14/2018 2:38am
Deoarece ati optat deja pentru pensionarea cu pensie pentru limita de varsta puteti continua activitatea cu acordul angajatorului prin incetarea de drept a vechiului contract de munca si intocmirea unui alt contract de munca.
Re: pensie
Scris de: ioana tomescu la data: 12/14/2018 12:05pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am primit raspunsul dvs"Deoarece ati optat deja pentru pensionarea cu pensie pentru limita de varsta puteti continua activitatea cu acordul angajatorului prin incetarea de drept a vechiului contract de munca si intocmirea unui alt contract de munca" Intrebarea mea este:Ce legislatie reglementeaza ca nu pot sa-mi continui munca cu acordul angajatorului, pe contractul vechi.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 12/15/2018 2:39pm
Dupa ultima modificare facuta de OUG 96/2018 art 56 alin (1) litera c) din legea 53/2003 Codul muncii, are urmatorul continut :
Alin (1)
Contractul individual de munca existent inceteaza de drept :
....
Litera c) La data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, cu caracter exceptional, pentru salariata care opteaza in scris pentru continuarea contractului individual de munca, in termen de 60 zile calendaristice anterior implinirii conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, la varsta de 65 ani; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gr III, pensieianticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1