Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de Botezatu Daniela la data: 01/15/2019 11:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: Botezatu Daniela la data: 01/15/2019 11:55am
Gen: Feminin
Data nasterii:17.01.1964
Stagiul de cotizare:35 ani 2 luni 9 zile

Alte date:7 ani 6 luni (per.01.03.2003-02.09.2010) cu contract partial 4 ore la alta firma,concomitent cu contractul de 8 ore.

Intrebare: La ce data ma incadrez pentru pensie anticipata nediminuata sau anticipata partial,avand in vedere ca voi lucra in continuare?
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/16/2019 3:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 17 august 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioada lucrata cu timp partial la al doilea loc de munca nu se ia in calculul stagiului de cotizare
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 62 ani si 7 luni daca atunci aveti stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul perioada lucrata cu timp partial la al doilea loc de munca.. Diminuarea depinde de data depunerii dosarului si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 62 ani si 7 luni daca va completati stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 6 luni fara a lua in calcul perioada lucrata cu timp partial la al doilea loc de munca. Daca pana atunci intra in vigoare noua lege a pensiilor la realizarea stagiului de cotizare de 41 ani si 6 luni pensia nu se va mai numi anticipata ci pensie pentru likmita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1