Subiect "Adeverinta sporuri" Deschis de Oprut Georgeta la data: 01/15/2019 12:55pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinta sporuri
Scris de: Oprut Georgeta la data: 01/15/2019 12:55pm
Gen: feminin
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:peste 30 ani
Alte date:
Intrebare:Am primit o adeverinta de la UM 02405 Pitesti, cu toate veniturile obtinute, inclusiv sporuri primite conform L57/1974.Acest temei legal incomplet care a fost trecut pe adeverinta, a facut ca Tribunalul Hunedoara sa nu ia in considerare adeverinta pentru valorificarea acesteia la pensie, respectand Decizia ICCJ nr 19/2011, Intrebare :Cui trebuie sa ma adresez pentru ca temeiul legal sa fie complet, atata vreme cat cei de la Arhiva UM 02405 Pitesti zic ca atat au gasit in hartiile administrate de ei si isi declina orice competenta.Oare pentru ca un document sa aiba valabilitate, emitentul nu trebuie sa o completeze cu toate datele, solicitand ajutorul altor institutii, ca de exemplu Casele sectoriale de Pensii Bucuresti, acolo unde s-au recalculat pensiile fostilor mei colegi, cadre militare, luand in calcul si aceste sume? Altminteri, muncesti degeaba pentru acea adeverinta. Daca puteti sa-mi dati o solutie, va multumesc din suflet. Tot dv m-ati indrumat sa invoc Decizia ICCJ nr 19/2011.
Re: Adeverinta sporuri
Scris de: la pensie la data: 01/16/2019 4:12am
In aceste situatii este dificil sa judecam daca este vorba de reavointa sau imposibilitatea de a putea gasi in arhiva financiara a unitatii sumele castigate de dv.
Pentru deblocarea situatiei, daca ati fost angajat civil, incercati sa va adresati Inspectoratului Teritorial de Munca din Pitesti.
Dar in prezent au mai aparut modificari in legislatie pe care vrem sa vi le semnalam si anume :
A fost elaborata o noua lege a pensiilor, care inca nu a fost inca promulgata (fiind contestata la Curtea Constitutionala a Romaniei). Aceasta prevede o recalcularea a tuturor pensiilor celor care au lucrat o perioada inainte de 01 aprilie 2001, la recalculare luandu-se in calcul veniturile totale, brute, castigate in acea perioada.
Si aceasta recalculare se face pe baza de adeverinte si evident apar aceleasi probleme cu obtinerea adeverintelor,.Insa in aceasta lege se prevede ca in cazul in care nu se prezinta adeverinta se majoreaza din oficiu cu 10 % punctajul realizat inainte de aprilie 2001. Tot in aceasta lege se prevede ca celor care au obtinut hotarari judecatoresti, asa cum doriti dv, nu li se mai acorda din oficiu majorarea cu 10 % a punctajelor realizate inainte de prilie 2001.
Din aceasta cauza va sfatuim sa luati in calcul si aceste prevederi.
Re: Adeverinta sporuri
Scris de: Oprut Georgeta la data: 01/16/2019 7:19am
Gen:fem
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:peste 30 ani
Alte date:
Intrebare: Revin la problema relatata si subliniez ca sumele obtinute in acord global au fost trecute in adeverinta, asa cum au fost ele primite, insa Temeiul al acestora este L 57/1974, fara a fi complet cu articol, alineat si litera, fapt pentru care adeverinta nu a fost luata in calcul pentru valorificarea la pensie. Ce trebuie sa fac pentru a obtine temeiul legal complet? Aceasta a fost inrebarea.
Re: Adeverinta sporuri
Scris de: la pensie la data: 01/16/2019 8:41am
Legea 57/1974 este o lege a salarizarii dupa calitatea si cantitatea muncii si parerea noastra este ca daca functionarul care a intocmit adeverinta a avut bunavointa sa caute in arhiva sumele castigate putea sa caute si in lege sa gaseasca articolul corespunzator.
Din aceasta cauza v-am indrumat catre Inspectoratului Teritorial de Munca din Pitesti pentru a va indica o solutie daca aceasta exista.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1