Subiect "pensie" Deschis de Bobu Onisei la data: 01/16/2019 5:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Bobu Onisei la data: 01/16/2019 5:07am
Gen:M
Data nasterii:16.02.1968
Stagiul de cotizare:26 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Am bagat datele in calculatorul de pensii,si a rezultat o pensie de 624 lei.
Sunt persoana cu handicap accentuat (gradul 2) inca de la nastere,deci handicap preexistent,si am acumulat doar 0.55 puncte pensie in 27 de ani lucrati???
Ceva nu cred ca e bine,in calculatorul de pensie nu exista setare pentru handicap.
Nu stiu cum se calculeaza punctul de pensie pentru persoane cu handicap.
Chiar daca calculez punctul de pensie la valoarea de azi, tot rezulta foarte putin pentru 27 de ani lucrati.
astept raspuns.
Va multumesc anticipat
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 01/17/2019 5:07am
Mai intai trebuie sa ne cerem iertare pentruca programul nostru nu are toate facilitatile necesare iar functionarea site-lui are frecvente sincope insa vrem sa va rugam sa intelegeti ca dupa nivelul posibilitatilor noastre atat putem face.
Speram ca prin ajutorul pe care suntem dispusi sa vi-l acordam sa mai eliminam din neajunsurile pe care le intampinati.
In privinta datelor introduse de dv in program va putem preciza urmatoarele :
Datele sunt introduse corect insa trebuie facute mici corecturi si anume
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre ianuarie 1991 - martie 1992 3 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
2 Pentru faptul ca ati lucrat un stagiu de cotizare mai mare de doua treimi (23 ani si 4 luni) din stagiul complet de cotizare aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta cu 10 ani (pensionare la 55 ani adica in 16 februarie 2023) si reducerea stagiului de cotizare, cu care se calculeaza punctajul mediu al pensiei, la 23 ani si 4 luni (23,33333)
Avand in vedere reducerea stagiului de cotizare cu care se calculeaza punctajul mediu la un punctaj total de 19,6 puncte rezulta un punctaj mediu de 0,8388 puncte.
Re: pensie
Scris de: Onisei Bobu la data: 01/17/2019 12:11pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc frumos pentru promtitudine.
In urma calcului dumneavoastra,ajung la 0,88puncte.
Este trist ca in 27 de ani am acumulat doar atat, ajungand la o pensie de aproximativ 1000 lei,raportat la cat este acum punctul de pensie.
Daca eram asistat social si nu lucram deloc luam 700 de lei, pentru 300 de lei in plus am muncit o viata intreaga.
Si am platit darile la stat pentru ca altii sa aiba pensii speciale pentru dormit in fotolii, dar nu este vina dumneavoastra.
Credeam ca pentru pensia de handicap punctul de pensie se inmulteste cu un anumit coeficient pentru a compensa diferenta pana la 35 de ani,dar se pare ca nu este asa,
Diferenta de la 23 de ani si 3 luni pana la pensie(in 2023) cum se calculeaza?
Banuiesc ca are un alt mod de calcul.

multumesc frumos pentru intelegere
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 01/18/2019 4:19am
Va intelegem modul dv de gandire dar din pacate aceasta nu va ajuta cu nimic.
Am vazut ca totusi nu ati inteles pe deplin modul de calcul al pensiei dv si din aceasta cauza va vom mai da si alte informatii dintre care unele nu vor fi placute dar pentru aceasta nu suntem noi de vina.
Ce am discutat pana in prezent se refera la modul de calcul al pensiei dv daca la data pensionarii mai este in vigoare actuala lege a pensiilor 263/2010.
Conform acestei legi in anii lucrati cumulati un numar total de puncte care apoi se imparte la un stagiu de cotizare (complet sau redus) si se realizeaza un punctaj mediu anual, care se inmulteste cu valoarea punctului de pensie si se obtine valoarea pensiei.
In cazul dv ati obtinut pe o perioada de cca 27 ani un punctaj total de cca 20 puncte care impartit la stagiul de cotizare redus de 23 ani si 4 luni rezulta un punctaj mediu care se inmulteste cu valoarea punctului de pensie si obtineti valoarea pensiei. Daca mai continuati sa lucrati veti cumula mai mult de 27 ani si veti obtine un punctaj total mai mare de 20 de puncte care impartite tot la 23 ani si 4 luni va da un punctaj mediu mai mare.
Actuala lege a pensiilor 263/2010 mai prevede ca punctajul mediu se mai inmulteste cu un indice de corectie care este stabilit pentru anul iesirii la pensie. Acest indice a fost de 1,15 in anul 2018 si va fi de 1,20 in anul 2019. Nu v-am spus nimic de acest indice de corectie pentruca este previzibil ca actuala lege a pensiilor sa fie abrogata la data de 01 septembrie 2021 si sa intre in vigoare o noua lege a pensiilor.
Noua lege a pensiilor a trecut prin parlament si acum este contestata la Curtea Constitutionala a Romaniei. Aceasta lege pe langa prevederea ca sa fie eliminat indicele de corectie mai are o modificare a modului de calcul a valorii pensiei care este echivalent cu un calcul al punctajului mediu al pensiei folosind un stagiu de cotizare general de 25 ani pentru toti pensionarii. Acest mod de calcul avantajaza majoritatea pensionarilor insa o parte este dezavantajata iar dv faceti parte din cei dezavantajati. Noi speram totusi ca prevederile acestei legi sa fie modificate astfel ca sa nu dezavantajeze pe nimeni.
Re: pensie
Scris de: Onisei Bobu la data: 01/22/2019 9:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Revin din nou cu o actualizare, dar am nevoie de cateva precizari.
As dori sa stiu daca anii lucrati in grupa a II-a de munca se mai scad din varsta de pensionare legala ( 55 de ani ), sau ramane fixa la 55.
Deoarece am lucrat aproximativ 10 ani in grupa, as avea reducere cam 3 ani la varsta
As dori sa stiu si daca in tabelul dumneavoastra se trece salariul brut sau suma incasata
Deocamdata tabelul nu este finalizat, urmeaza sa mai primesc adeverinte de la locurile de munca unde am lucrat.
Prima mea greseala a fost ca am trecut in tabel salariile din cartea de munca, nu cele incasate

Va multumesc anticipat
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1