Subiect "Cand pot iesi la pensie FARA PENALIZARE" Deschis de ILAS ANA la data: 01/17/2019 4:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie FARA PENALIZARE
Scris de: ILAS ANA la data: 01/17/2019 4:33am
Gen: F
Data nasterii: 1959.02.27
Stagiul de cotizare: 36 ani si 6 luni
Alte date: facultate la zi 4 ani (1979-1982) lucrez fara intreruperi si cu carte de munca din 2 august 1982
Intrebare: Daca si cand pot iesi la pensie fara penalizare

Pentru soțul meu
Gen: M
Data nașterii: 1957.12.29
Stagiul de cotizare: 37 ani si 5 luni este angajat din oct. 1981
Alte date: armata 76-77 9 luni, facultate la zi 4 ani (1977-1982)
Întrebare: Daca și când poate ieși la pensie fără penalizare.
Va mulțumesc!
Re: Cand pot iesi la pensie FARA PENALIZARE
Scris de: la pensie la data: 01/17/2019 8:16am
Pentru dv :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 27 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data depunerii dosarului si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata, deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul total de cotizare de 39 ani si 4 luni fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.

Pentru sotul dv :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 29 decembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data depunerii dosarului si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Nu poate beneficia de pensie anticipata, nediminuata, deoarece pentru aceasta trebuie sa aiba stagiul total de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar.
Daca in perioada facultatii a fost angajat stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare nu este luat in calcul nici la pensia pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1