Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Mosor Gheorghe la data: 01/19/2019 1:56pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Mosor Gheorghe la data: 01/19/2019 1:56pm
Gen:M
Data nasterii: 24.11.1958
Stagiul de cotizare: Stagiul de cotizare: 40 ani, 1 luna, 13 zile, din care:
- 15 ani, 28 zile in gr. a 2-a.(in perioada 1976.06.22-1979.01.27 si 1980.07.08-1992.12.31)
- si CM 23 zile in 01.2002 si 83 zile in perioada 2013.03.02-2013.05.31.
Alte date: 40 ani, 1 luna, 13 zile + 3 ani, 3 luni (pentru grupa) = 43 ani, 7 luni, 13 zile. Mai am 1 an 4 luni armata, dar nu am socotit in cei 43 ani, 7 luni, 13 zile pentru ca nu se iau in calcul la PA. Am depus dosarul pentru PA, si am primit respingere pe motiv ca nu am realizat 43 ani. Perioada 15.11.2002-01.06.2007 este trecuta in Cartea mea de munca, semnat si parafat de I.T.M. Prahova, dar in adeverinta eliberata de Casa de Pensii Prahova nu apare 1 an 10 luni 15 zile (perioada 15.11.2002-01.09.2004 si luna 01.2006)
Intrebare: Cui trebuie sa ma adresez pentru a nu pierde perioada de 1 an, 10 luni, 15 zile, care este trecuta in cartea de munca, este semnata si parafata de ITM Prahova, dar la Casa de Pensii Brasov nu se iau in calcul, pe motiv ca nu este in adeverinta eliberata de Casa de Pensii Prahova.
Multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc o seara frumoasa!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/21/2019 7:29am
Pentru 15 ani lucrati in gr II de munca beneficiati de un stagiu suplimentar de 3 ani si 9 luni.
Perioada de concediu medical dupa 01 ianuarie 2005 se asimileaza stagiului de cotizare numai daca s-a datorat unui accident de munca sau unei boli profesionale si nu se asimileaza stagiului de cotizare daca s-a datorat unei boli obisnuite care nu are legatura cu munca.
Pentru a afla cauza pentru care perioada intre 15 noiembrie 2002 - 31 august 2004 nu a fost recunoscut ca stagiu de cotizare de catre Casa de pensii va adresati Casei de pensii sau ITM, iar solutia o puteti afla de la ITM.
Noi va propunem sa va documentati care este cauza si in functie de aceasta alegeti solutia de rezolvare, ca ultima solutie va indicam deschiderea unei actiuni in justitie (la tribunal) impotriva Casei de pensii. Actiunea in justitie este scutita de taxe.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Mosor Gheorghe la data: 02/07/2019 5:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pentru a afla cauza pentru care perioada intre 15 noiembrie 2002 - 31 august 2004 nu a fost recunoscut ca stagiu de cotizare de catre Casa de pensii Brasov (locuiesc in jud. Brasov) am fost la ITM Campina (aici apartine societatea la care am lucrat). La ITM Campina mi-au spus ca ei au inscris in cartea de munca perioada respectiva si din punctul lor de vedere totul este bine, sa rezolv situatia la Casa de Pensii Campina. Am fost si la Casa de Pensii Campina cu carnetul de munca si am intrebat care este motivul pentru care nu apare perioada respectiva in adeverinta de stagiu, de ce nu este recunoscut ca stagiu de cotizare. Am primit urmatorul raspuns: peste 2 saptamani va eliberam adeverinta. Azi am fost sa ridic adeverinta si am constatat ca perioada respectiva nici acum nu este trecuta in adeverinta de stagiu.
Intrebare: 1-Este posibil ca perioada respectiva sa nu fie recunoscuta in cazul in care societatea nu a achitat CAS-ul pentru perioada respectiva, desi este certificata in cartea de munca?
2- Actiunea in justitie trebuie sa deschidem impotriva Casei de Pensii Brasov, unde am domiciliul sau Casei de Pensii Campina, unde apartine societatea la care am lucrat?
Multumesc pentru ajutorul acordat. O zi frumoasa.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Mosor Gheorghe la data: 02/07/2019 5:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pentru a afla cauza pentru care perioada intre 15 noiembrie 2002 - 31 august 2004 nu a fost recunoscut ca stagiu de cotizare de catre Casa de pensii Brasov (locuiesc in jud. Brasov) am fost la ITM Campina (aici apartine societatea la care am lucrat). La ITM Campina mi-au spus ca ei au inscris in cartea de munca perioada respectiva si din punctul lor de vedere totul este bine, sa rezolv situatia la Casa de Pensii Campina. Am fost si la Casa de Pensii Campina cu carnetul de munca si am intrebat care este motivul pentru care nu apare perioada respectiva in adeverinta de stagiu, de ce nu este recunoscut ca stagiu de cotizare. Am primit urmatorul raspuns: peste 2 saptamani va eliberam adeverinta. Azi am fost sa ridic adeverinta si am constatat ca perioada respectiva nici acum nu este trecuta in adeverinta de stagiu.
Intrebare: 1-Este posibil ca perioada respectiva sa nu fie recunoscuta in cazul in care societatea nu a achitat CAS-ul pentru perioada respectiva, desi este certificata in cartea de munca?
2- Actiunea in justitie trebuie sa deschidem impotriva Casei de Pensii Brasov, unde am domiciliul sau Casei de Pensii Campina, unde apartine societatea la care am lucrat?
Multumesc pentru ajutorul acordat. O zi frumoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1