Subiect "punct de pensie" Deschis de Dodea Alexandru la data: 01/20/2019 10:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punct de pensie
Scris de: Dodea Alexandru la data: 01/20/2019 10:35am
Gen:masculuin
Data nasterii:19.03.1955
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Daca ma pensionez partial anticipat de la 1 ianuarie 2019 , mi se aplica in calcul valoarea actuala a punctului de pensie de 1100 lei. Ce se intimpla de la 1 septembrie 2019 cind valoarea punctului de pensie creste . Pensia se recalculeaza automat? Multumesc
Re: punct de pensie
Scris de: la pensie la data: 01/21/2019 7:39am
Daca va pensionati cu pensie anticipata partiala, diminuata, incepand cu 01 ianuarie 2019 vi se calculeaza un punctaj mediu anual care apoi se inmulteste cu valoarea punctului de pensie la data pensionarii (la 01 ianuarie 2019 valoarea punctului de pensie este de 1100).
Pana la varsta standard de pensionare cand pensia se transforma in pensie pentru limita de varsta se pastreaza punctajul mediu astfel ca la fiecare modificare, ulterioara pensionarii, a valorii punctului de pensie se modifica si valoarea pensiei, care se calculeaza cu acelasi punctaj mediu inmultit cu noua valoare a punctului de pensie.
Re: punct de pensie
Scris de: Dodea Alexandru la data: 01/25/2019 5:46pm
Gen:masculin
Data nasterii:19.03.1955
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:La depunerea dosarlui de pensionare patial anticipata de la angajator mi s-au trimis:
-Decizia de incetare a contractului de munca cu 1 ianuarie 2019
-Dovada de vechime
- Adeverinta privind stagiul de cotizare si a bazei de calcul pentru indemnizatiile prevazute de oug 158/2005 (6 luni din ultimele 12 luni lucrate din anul 2018.
Aceasta din urma mi s-a spus de la Casa de pensii ca nu le foloseste si ca dosarul meu e deja in lucru.
Va rog sa aveti amabilitatea sa imi spuneti la ce imi foloseste aceasta adeverinta.Va multumesc anticipat.
Re: punct de pensie
Scris de: la pensie la data: 01/26/2019 7:00am
Din pacate nici noi nu vedem utilitatea acestei adeverinte pentruca singura legatura cu calculul pensiei il constituie reducerea CAS-ului pe perioada concediului medical, avand in vedere si faptul ca in anul 2018 pentru indemnizatiile primite pe perioada concediului medical nu se plateste CAS si nu intra in calculul pensiilor daca aceste concedii nu se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1