Subiect "Stagiu cotizare" Deschis de TOTH JOLAN la data: 01/29/2019 5:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu cotizare
Scris de: TOTH JOLAN la data: 01/29/2019 5:32am
Gen:F
Data nasterii:25.11.1961
Stagiul de cotizare:34 ani, din care 7 ani 9 luni grupa II
Alte date:
Intrebare:As dori sa depun dosarul pentru pensie anticipata partiala, dar am pierdut cartea de munca, am doar copie xerox dupa cartea de munca. Cum se procedeaza in acest caz, cum dovedesc stagiul de cotizare? Se accepta copia xerox? Asa stiu, ca au fost scanate cartile de munca la casele judetene de pensii, se poate cere de la ele?
Re: Stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 01/29/2019 7:06am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 25 ianuarie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul total de cotizare.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 2 luni adica in data de 25 ianuarie 2023.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Din pacate nu cunoastem instructiunile interne ale Casei de pensii in cazul pierderii carnetului de munca dar presupunem ca daca acesta a fost scanat va fi acceptata copia xerox. Pentru a afla mai multe precizari adresati-va la ghiseul Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1