Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Tescu Doina la data: 01/29/2019 8:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Tescu Doina la data: 01/29/2019 8:19am
Gen:feminin
Data nasterii:19/02/1961
Stagiul de cotizare:35 din care 4 ani si 8 luni grupa a 2 a(perioada:1980_1985)
Alte date:am crescut 3 copii,am facultatea absolvita la zi
Intrebare:va rog sa -mi spuneti cand pot iesi la pensie anticipata,va multumesc frumos
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/29/2019 9:42am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 19 februarie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 4 ani si 8 luni lucrat in gr II nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta este mai mic de 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare pentruca acesta este mai mic de 6 ani
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Dca noua lege a pensiilor intra in vigoare incepand cu 01 septembrie 2021 si raman prevederile din proiectul acestei legi, aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea pana la 16 ani a unui numar de 3 copii si va puteti pensiona la acea data cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1