Subiect "debit din pensie invaliditate calculata gresit" Deschis de Vladu Arestica la data: 01/30/2019 10:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
debit din pensie invaliditate calculata gresit
Scris de: Vladu Arestica la data: 01/30/2019 10:10am
Intrebare:Am beneficiat 10 ani de pensie de invaliditate si acum la recalcularea pentru pensie de varsta am fost anuntata ca eronat am fost incadrata in grupa II cf legii 50 nu ma incadrez am vazut si eu acum.

Inteleg sa nu se ia in calcul la stabilirea pensiei de varsta DAR de ce mi s-a stabilit si retinut debit pe ultimii 3 ani? La calculul pensiei de invaliditate se ia in calcul grupa II-a ???

Va multumesc pt amabilitate nu sunt in situatia de a merge personal la casa de pensii Dolj
Re: debit din pensie invaliditate calculata gresit
Scris de: la pensie la data: 01/30/2019 2:23pm
Nu avem date sa analizam cauza neacordarii gradului II de invaliditate insa constatand ca dv ati admis aceasta cauza nu mai discutam acest subiect si vom discuta numai problema datoriilor.
Prin Codul Civil se prevede ca datoriile care nu sunt platite sa se prescrie dupa o anumita perioada de timp. In cazul dv termenul de prescriere este de 3 ani.
Deci din cei 10 ani datoriile pe 7 ani au fost prescrise si Casa de pensii nu are drepul sa le mai pretinda ramanand sa platiti datoriile care se incadreaza in termenul de 3 ani in urma datei recalcularii pensiei.
Re: debit din pensie invaliditate calculata gresit
Scris de: Vladu Arestica la data: 01/31/2019 9:39am
Ma scuzati dar intrebarea era urmatoarea

Daca la calculul pensiei de invaliditate nu se valorifica grupa deci nu mi s-a dat nu am ce sa restitui daca nu mi s-a dat
Eu cred ca procentul pt grupa se valorifica numai la calculul pensiei de varsta nu se ia in calcul la pensia de invaliditate
Re: debit din pensie invaliditate calculata gresit
Scris de: Vladu Arestica la data: 01/31/2019 10:22am
V-as ruga sa specificati la fiecare raspuns despre ce fel de pensie este vorba de exemplu la data iesirii la pensie poate fi de invaliditate anticipata sau varsta si daca ati vrea sa lamuriti ce anume se valorifica la calculul fiecareia
De ani de zile ma chinuiesc sa inteleg ce s-a valorificat la pensia de invaliditate adica somajul facultatea grupa de munca
Va multumesc si scuze
Re: debit din pensie invaliditate calculata gresit
Scris de: la pensie la data: 01/31/2019 12:24pm
Punctajul suplimentar pentru grupele de munca se ia in calculul tuturor tipurilor de pensii inclusiv celei de invaliditate.
Daca ne precizati data exacta a iesirii la pensie va puteam preciza cand ati primit punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca.
Regretam dar nu putem sa dam toate prevederile legii pensiilor pentru fiecare raspuns.
Daca vreti mai multe lamuriri privind situatia dv va rugam sa precizati :
- Genul : masculin sau feminin
- Data nasterii .
- Stagiul de cotizare la data pensionarii cu pensie de invaliditate
- Gradul de invaliditate
- Stagiul de cotizare in grupele de munca si perioada in care ati lucrat in aceste grupe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1