Subiect "recalculare" Deschis de ZAVRAGIU ION la data: 01/31/2019 6:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare
Scris de: ZAVRAGIU ION la data: 01/31/2019 6:33am
Gen:M
Data nasterii:26 02 1958
Stagiul de cotizare:33ani 10 luni
Alte date:
Intrebare:Sunt pensionat pe caz de boala din anul 2010.Pana in anul 2001am lucrat in acord si am obtinut salarii mult mai mari decat pe cartea de munca.Pot sa cer recalcularea pensiei daca nu sunt la limita de varsta?
Re: recalculare
Scris de: la pensie la data: 01/31/2019 8:38am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 26 februarie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
- In prezent sumele castigate in acord global nu intra automat in calculul punctajului pensiei in perioada inainte de data de 01 aprilie 2001 insa acestea pot fi luate in calcul daca obtineti o adeverinta de la angajator cu aceste sumel si deschideti o actiune in justitie (la tribunal) in care faceti dovada acestor castiguri si cereti ca hotararea judecatoreasca sa fie data conform Deciziei ICCJ 19/2011.
In prezent este in discutie o noua lege a pensiilor care este prevazut a intra in vigoare incepand cu 01 septembrie 2021 si prevede recalcularea pensiilor acordate anterior.
La aceasta recalculare se prevede ca pentru perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 sa se ia in calculul punctajului pensiei venitul total realizat (in care intra bonusurile, premiile si sumele castigate in acord) daca venitul total este dovedit prin adeverinta iar daca nu se dovedeste prin adeverinta se majoreaza cu 10 % punctajele realizate in acest interval, cu observatia ca daca ati uzat anterior de dreptul de calcul a sumelor realizate in acord prin hotarare judecatoreasca, daca nu faceti dovada venitului total realizat nu mai beneficiati de majorarea cu 10 % a punctajelor realizate in aceasta perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1