Subiect "valorificare grupa de munca" Deschis de rotaru remus la data: 01/31/2019 7:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
valorificare grupa de munca
Scris de: rotaru remus la data: 01/31/2019 7:41am
Gen: M
Data nasterii: 10.1959
Stagiul de cotizare: 27ani 3luni
Alte date: pensionar I3
Intrebare: In 2012 am depus la CJP o adev de grupa aIIa de munca(11ani) in vederea recalcularii pensiei de invaliditate.Cererea a fost respinsa motivandu-se ca nu exista temei legal pt acordarea grupei de munca dupa 01.04.2001.Adev a fost elib in 2012 dar in continutul ei se mentioneaza faptul ca incadrarea in grupa de munca s-a facut potrivit nominalizarii prin Proces verbal nr.642/1999.Va rog sa ma indrumati cum sa procedez pt. valorificarea grupei superioare de munca la calculul pensiei.Multumesc!!!
Re: valorificare grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 01/31/2019 10:00am
Datele sunt neclare pentruca nu ati precizat perioada in care ati lucrat in grupa de munca. Grupa II de munca a existat inainte de 01 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca similara s-a numit conditii deosebite si temeiurile legale sunt diferite pentru cele doua perioade, inainte si dupa 01 aprilie 2001.
In adeverintele pentru stagiile de munca, in general, trebuie sa fie nominalizat actul normativ conform caruia a fost aprobata incadrarea in grupa de munca (in cazul dv dupa 01 aprilie 2001 - grupa conditii deosebite) a unor locuri de munca din societatea la care ati lucrat precum si actul administrativ prin care vi se acorda nominal dv grupa de munca. In cazul adeverintei dv se prezinta un proces verbal care nici nu se mentioneaza cine l-a intocmit.
Noi va sfatuim sa cereti informatii suplimentare si la Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM) din judetul dv.
Re: valorificare grupa de munca
Scris de: rotaru remus la data: 01/31/2019 4:33pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Adev.nr.114/2012, in discutie, se refera la per.01.01.1990-01.04.2001,lucrata in gr.II de munca,cuprinde actul de nominalizare, este elib cu respectarea prev. ord.590/2008.
Scuze pt. insistenta.Va multumesc!
Re: valorificare grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 02/01/2019 2:17am
Daca respecta prevederile ordinului 590/2008 obligatoriu ar trebui sa fie acceptata de catre Casa de pensii. Pentru a fi sigur ca sunt respectate prevederile ordinului amintit veificati daca adeverinta este conforma cu modelul din anexa 14 la Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010, aprobate prin HG 257/2011.
Asa cum v-am sfatuit si anterior cereti informatii suplimentare si la Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM) din judetul dv.
Daca sunteti convis ca totul este in regula urmati calea contestarii astfel :
- Faceti o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii care se depune la registratura Casei de pensii la care aveti dosarul.
- Daca nu primiti raspuns intr-un timp rezonabil sau raspunsul nu este convingator deschideti o actiune in justitie (la tribunal). Aceasta actiune este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1