Subiect "pensie anticipata" Deschis de NICOLAE GHEORGHE la data: 02/05/2019 2:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: NICOLAE GHEORGHE la data: 02/05/2019 2:37am
Gen:m
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:43
Alte date:
Intrebare:Vreau sa stiu daca ce scrie pe prima pagina adica FEMEILE POT IESI LA PENSIE LA 61 DE cu 31 ani cotizare iar anticipat la 56 ani este adevarat.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/05/2019 3:35am
Varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare depind de data de nastere.
Ceiace scrie pe prima pagina trebuie sa fie interpretat astfel :
In aceasta luna, februarie 2019, pot iesi la pensie pentru limita de varsta in sistemul public de pensii, femeile care au varsta minima de 61 ani adica s-au nascut in februarie 1958 si anterior.
Femeile care s-au nascut in luna februarie 1958 au stagiul complet de cotizare de 31 ani.
In privinta varstei de iesire la pensie anticipata sau anticipata partiala situatia este mai complicata si o puteti afla cu programul de la pagina de pe site-ul nostru, de la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
Unde trebuie sa introduceti data nasterii si genul.
Re: pensie anticipata
Scris de: NICOLAE GHEORGHE la data: 02/05/2019 6:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:EU am incercat sa aflu de la dumneavoastra im baza logici simple a matematicii si nu sa ma trimiteti la formula aceea.AZI o femeie se poate pensiona la 61 de ani.DAR ANTICIPAT nu se reduce cu 5 ani aceasta VARSTA? ADICA la 56 ani
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/05/2019 8:21am
Regretam ca nu ati inteles ca noi am raspuns cat mai simplu pentru dv pentruca nu este o logica simpla a matematicii ci aceasta este destul de complicata, pe care programul de calcul o aplica in cazurile punctuale ale fiecarei persoane care a lucrat in sistemul public de pensii.
Pentru a va convinge va vom da acea logica a matematicii de care vorbiti dv :
1- Femeile nascute in perioada ianuarie - martie 1958 au varsta standard de pensionare de 61 ani si stagiul complet de cotizare de 31 ani :
Au dreptul la pensie pentru limita de varsta (fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca sau alte motive). la varsta de 61 ani daca au stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Au avut dreptul la pensie anticipata partiala (fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca sau alte motive). de la varsta de 56 ani (61 - 5), daca atunci au avut stagiul complet de cotizare de 31 ani.
Au avut dreptul la pensie anticipata (fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca sau alte motive). de la varsta de 56 ani daca atunci au avut stagiul total de cotizare de 39 ani (31 + 8)..
2 Pentru fiecare perioada de 3 luni a datei de nastere pana in decembrie 1960 se creste varsta standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu o luna.
Exemplu :
Femeile nascute in perioada aprilie - iunie 1958 au varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna :
Au dreptul la pensie pentru limita de varsta (fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca sau alte motive). la varsta de 61 ani si 1 luna daca au stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Au avut dreptul la pensie anticipata partiala (fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca sau alte motive). de la varsta de 56 ani si 1 luna (61 ani si 1 luna - 5), daca atunci au avut stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna.
Au avut dreptul la pensie anticipata (fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca sau alte motive). de la varsta de 56 ani si 1 luna daca atunci au avut stagiul total de cotizare de 39 ani ai 1 luna (31 ani si 1 luna + 8)..
3 Incepand cu data de nastere de 1 ianuarie 1961 se creste varsta standard de pensionare cu o luna la fiecare 5 luni si stagiul complet de cotizare creste cu o luna la fiecare perioada de 2 luni astfel ca se ajunge la :
Femeile nascute in perioada ianuarie - februarie 1965 au varsta standard de pensionare de 62 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani :
Au dreptul la pensie pentru limita de varsta (fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca sau alte motive). la varsta de 62 ani si 9 luni daca au stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Au dreptul la pensie anticipata partiala (fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca sau alte motive). de la varsta de 57 ani si 9 luni- (62 ani si 9 luni - 5), daca atunci au stagiul complet de cotizare de 34 ani.
Au dreptul la pensie anticipata (fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca sau alte motive). de la varsta de 57 ani si 9 luni daca atunci au stagiul total de cotizare de 42 ani ai 1 luna (34 + 8).
Daca pana acum ati reusit sa intelegeti logica matematica reveniti si vom continua pana la femeile nascute in ianuarie 1967.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1