Subiect "adeverinte" Deschis de lia serban la data: 02/06/2019 6:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adeverinte
Scris de: lia serban la data: 02/06/2019 6:56am
Gen:f
Data nasterii:22 02 1958
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:buna ziua ,in cateva zile trebuie sa depun dosarul ptr pensionare la limita de varsta ,am in carnetul de munca toate datele la firmele unde am lucrat ,imi mai trebuie si adeverinte de la aceste institutii? ,nu am lucrat in grupe de munca,multumesc
Re: adeverinte
Scris de: la pensie la data: 02/06/2019 7:27am
Daca aveti toate stagiile de cotizare lucrate inscrise in carnetul de munca ar mai trebui urmatoarele adeverinte :
1-Adeverinte pentru sporurile cu caracter permanent avand in vedere urmatoarele :
- Sporul de vechime in perioada inainte de 01 aprilie 1992 se acorda automat nefiind nevoie de adeverinta pentru acesta.
- Dupa septembrie 1992 instructiunile de completarea a carnetelor de munca prevedeau ca sporurile cu caracter permanent sa fie incluse in salariul inscris in acest carnet.
Deci, in concluzie, ar mai fi necesara adeverinta cu alte sporuri inainte de aprilie 1992 si cu sporurile dupa septembrie 1992 daca nu s-a respectat instructiunile de completare a carnetelor de munca.
2- Obligatoriu trebuie sa depuneti o adeverinta cu stagiile lucrate dupa 01 ianuarie 2011 pentruca acestea nu mai sunt inscrise in carnetul de munca..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1