Subiect "pensie anticipata" Deschis de florentina ilie la data: 02/06/2019 7:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: florentina ilie la data: 02/06/2019 7:24am
Gen: feminin
Data nasterii:12.12.1960
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:am lucrat in grupa a-II-a de munca timp de 15 ani
diploma de licenta
diploma master
Intrebare:as dori sa stiu daca pot iesi la pensie anul acesta fara penalizare, daca la calculul pensiei se iau in considerare diplomele pentru studii superioare si cum
va multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/06/2019 7:48am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 12 noiembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul total de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 11 luni adica in 12 noiembrie 2019.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca aveti realizat stagiul total de cotizare de 39 ani si 11 luni luand in calcul stagiul de cotizare lucrat si stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul lucrat in grupa de munca, fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare (nu facut noi acest calcul fiindca nu stim daca in stagiul de cotizare de 41 ani ati inclus si stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare).
Stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare nu se iau in calculul pensiei anticipate iar la calculul pensiei pentru limita de varsta se iau in calcul (daca depuneti actele necesare) similar unui angajat care a lucrat cu salariul minim pe economie pe acea perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1