Subiect "pensie sistem public" Deschis de Iancu Marius Nicolae la data: 02/07/2019 6:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie sistem public
Scris de: Iancu Marius Nicolae la data: 02/07/2019 6:46am
Gen:Masculin
Data nasterii:01.12.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:1974 - 1975 stagiul militar cu termen redus. 1975-1980 Institutul politehnic Bucuresti.1980 - 1986 stagiu de cotizare civil. 1986 - 1997 ofiter activ MI arma pompieri. 1997 - prezent stagiu de cotizare civil. In anul 2011, la implinirea varste de 55 ani a fost emisa in data de 23.02.2011 decizia de pensionare pentru limita de varsta, in baza legii nr.164/2001,pensie militara de serviciu. Aceasta a fost revizuita datorita OUG nr.1/2011 in data de 12.12.2011.In continuare pensia a fost recalculata in conformitate cu legea nr.263/2010, emitandu-se decizia de pensionare in data de 04.12.2013. Acesta a fost actualizata pana a fost emisa decizia din data de 19.11.2015, tot in baza legii 263/2010. Datorita aparitiei legii 223/2015, pensia militara de stat a fost recalculata conform acesteia, emitandu-se decizia de pensionare in data de 27.06.2017.
Intrebare: Mai pot beneficia de pensie in sistemul public de pensii, pentru perioadele de cotizare in acestea? Mentionez ca in ultima decizie de pensionare se mentioneaza ca vechimea valorificata in ultima decizie de pensie (din data de 19.11.2015)este de 45 ani,11 luni.
Cu stima, Iancu Marius Nicolae.
Re: pensie sistem public
Scris de: la pensie la data: 02/07/2019 9:03am
Dupa intrarea in vigoare a legii 223/2015 de completare si modificare a legii 263/2010, publicata in MO in 27 iulie 2015, pensiile militare devin pensii neintegrate sistemului public de pensii iar pensiile celor care au avut stagii de cotizare in sistemul public de pensii si stagii de cotizare in specialitate in sistemul militar de pensii au fost recalculate si acestia au primit doua tipuri de pensii :
1- O pensie in sistemul public de pensii calculata conform stagiului de cotizare din sistemul public de pensii
2- O pensie de serviciu calculata in functie de stagiu de cotizare in specialitate.
In aceste conditii presupunem ca pensia precizata de noi la nr 1 a fost cea pe care ati primit-o in 19 noiembrie 2015 iar cea de la punctul 2 este cea care ati primit-o in 27 iunie 2017. Aici avem o nedumerire deoarece aceasta trebuia sa o primiti in termen de12 luni de la intrarea in vigoare a legii 223/2015 care a fost 01 ianuarie 2016.
Nu trebuie sa luati in discutie stagiul de cotizare specificat in decizia de pensionare din sistemul public de pensii pentruca in prima perioada dupa iesirea pensiilor militare din sistemul public de pensii stagiile de cotizare se recunosteau reciproc dar numai ca stagii in vederea deschiderii dreptului la pensie in cele doua sisteme.
In concluzie dupa datele furnizate de catre dv noi credem ca nu mai aveti dreptul la o recalculare a pensiei in sistemul public de pensii.
Re: pensie sistem public
Scris de: Iancu Marius Nicolae la data: 02/07/2019 10:33am
la pensie :
Dupa intrarea in vigoare a legii 223/2015 de completare si modificare a legii 263/2010, publicata in MO in 27 iulie 2015, pensiile militare devin pensii neintegrate sistemului public de pensii iar pensiile celor care au avut stagii de cotizare in sistemul public de pensii si stagii de cotizare in specialitate in sistemul militar de pensii au fost recalculate si acestia au primit doua tipuri de pensii :
1- O pensie in sistemul public de pensii calculata conform stagiului de cotizare din sistemul public de pensii
2- O pensie de serviciu calculata in functie de stagiu de cotizare in specialitate.
In aceste conditii presupunem ca pensia precizata de noi la nr 1 a fost cea pe care ati primit-o in 19 noiembrie 2015 iar cea de la punctul 2 este cea care ati primit-o in 27 iunie 2017. Aici avem o nedumerire deoarece aceasta trebuia sa o primiti in termen de12 luni de la intrarea in vigoare a legii 223/2015 care a fost 01 ianuarie 2016.
Nu trebuie sa luati in discutie stagiul de cotizare specificat in decizia de pensionare din sistemul public de pensii pentruca in prima perioada dupa iesirea pensiilor militare din sistemul public de pensii stagiile de cotizare se recunosteau reciproc dar numai ca stagii in vederea deschiderii dreptului la pensie in cele doua sisteme.
In concluzie dupa datele furnizate de catre dv noi credem ca nu mai aveti dreptul la o recalculare a pensiei in sistemul public de pensii.

Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului, dar sunt nevoit sa revin cu niste precizari. Toate deciziile despre care am facut vorbire sunt decizii emise de Casa de pensii sectoriala a MI. Ca urmare a aplicarii Legii 223/2015, privind pensile militare de stat am primit decizia din 27.06.2017.(intarziata din cauza Casei de pensii) in care calculul pensiei este facut conform legii 223/2015 tinand seama de baza de calcul din lege( 6 luni consecutive din ultimii 5 ani activitate, proportional cu vechimea in serviciu) Din acest calcul, pensia rezultata este mai mica decat cea aflata in plata, si conform legii s-a pastrat cuantumul in plata. Intr-adevar, in decizia anterioara din 19.11.2015 pensia este calculata cu doua componente, public si militar, insa calculul este facut conform legii 263/2010, prin puncte de pensie.
In concluzie,in urma aplicarii legii 223/2015, nu beneficiez de pensie in sistemul public (Pct. 1 din raspunsul dvs.). Beneficiez de pensie de serviciu, calculata in functie de stagiul de cotizare in specialitate.
Intrebarea pe care o am este: Pot beneficia de pensie in sistemul public de pensii, la implinirea varstei de pensionare, intrucat pensia militara este calculata fara a tine seama de stagiul de cotizare in sistemul public (sunt totusi 26 de ani, fara cei 5 de facultate) si dupa cum am aratat si mai sus in decizia de pensionare se face referire la vechimea valorificata in decizia anterioara (19.11.2015), si nu la stagiul de cotizare.
Cu deosedita consideratie,
Iancu Marius
Re: pensie sistem public
Scris de: la pensie la data: 02/08/2019 7:28am
Aveti dreptate, legislatia si normele de recalculare a pensiilor pentru militarii care au obtinut pensii anterior intrarii in vigoare a legii 223/2015, 01 ianuarie 2016, este destul de confuza si ne este si mai dificil daca nu putem consulta deciziile primite de dv.
Din aceasta cauza va sfatuim sa cereti lamuriri direct la Casa sectoriala de pensii care a emis deciziile mentionate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1