Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Mosor Gheorghe la data: 02/07/2019 5:08pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Mosor Gheorghe la data: 02/07/2019 5:08pm
Gen: M
Data nasterii:24.11.1958
Stagiul de cotizare: a 2-a.(in perioada 1976.06.22-1979.01.27 si 1980.07.08-1992.12.31)
- si CM 23 zile in 01.2002 si 83 zile in perioada 2013.03.02-2013.05.31.
Alte date: 40 ani, 1 luna, 13 zile + 3 ani, 3 luni (pentru grupa) = 43 ani, 7 luni, 13 zile. Mai am 1 an 4 luni armata, dar nu am socotit in cei 43 ani, 7 luni, 13 zile pentru ca nu se iau in calcul la PA. Am depus dosarul pentru PA, si am primit respingere pe motiv ca nu am realizat 43 ani. Perioada 15.11.2002-01.06.2007 este trecuta in Cartea mea de munca, semnat si parafat de I.T.M. Prahova, dar in adeverinta eliberata de Casa de Pensii Prahova nu apare 1 an 10 luni 15 zile (perioada 15.11.2002-01.09.2004 si luna 01.2006)
Pentru a afla cauza pentru care perioada intre 15 noiembrie 2002 - 31 august 2004 nu a fost recunoscut ca stagiu de cotizare de catre Casa de pensii Brasov (locuiesc in jud. Brasov) am fost la ITM Campina (aici apartine societatea la care am lucrat). La ITM Campina mi-au spus ca ei au inscris in cartea de munca perioada respectiva si din punctul lor de vedere totul este bine, sa rezolv situatia la Casa de Pensii Campina. Am fost si la Casa de Pensii Campina cu carnetul de munca si am intrebat care este motivul pentru care nu apare perioada respectiva in adeverinta de stagiu, de ce nu este recunoscut ca stagiu de cotizare. Am primit urmatorul raspuns: peste 2 saptamani va eliberam adeverinta. Azi am fost sa ridic adeverinta si am constatat ca perioada respectiva nici acum nu este trecuta in adeverinta de stagiu.
Am sunat la Casa de Pensii Ploiesti sa intreb daca nu este gresit CNP-ul in declaratiile depuse. Raspunsul a fost ca in perioada 15.11.2002-31.08.2004 nu au fost depuse declaratiile.
Intrebare: 1-Este posibil ca perioada respectiva sa nu fie recunoscuta in cazul in care societatea nu a achitat CAS-ul pentru perioada respectiva, desi este certificata in cartea de munca?
2- In cazul in care nu sunt depuse declaratiile, ce putem sa facem? Patronul societatii a decedat si sotia lui este foarte bolnava, societatea din 2015 nu mai functioneaza.
3- Se poate rezolva situatia prin justitie? Actiunea in justitie trebuie sa deschidem impotriva Casei de Pensii Brasov, unde am domiciliul sau Casei de Pensii Campina, unde apartine societatea la care am lucrat?
Multumesc pentru ajutorul acordat. O zi frumoasa.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Mosor Gheorghe la data: 02/07/2019 5:10pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare: 40 ani, 1 luna, 13 zile, din care:
- 15 ani, 28 zile in gr. a 2-a.(in perioada 1976.06.22-1979.01.27 si 1980.07.08-1992.12.31)
- si CM 23 zile in 01.2002 si 83 zile in perioada 2013.03.02-2013.05.31.

Alte date:
Am corectat stagiul de cotizare. Restul este corect.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/08/2019 8:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 24 noiembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul total de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 24 noiembrie 2020.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca aveti realizat stagiul total de cotizare de 43 ani.
Dupa opinia noastra, dupa datele prezentate, aveti un stagiu de cotizare mai mare de 43 ani deoarece :
Aveti un stagiu de cotizare de 40 ani 1 luna si 13 zile la care se adauga 3 ani si 9 luni stagiu suplimentar pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca si realizati 43 ani 10 luni si 13 zile din care se scade perioada de 2 luni si 29 de zile de concediu medical in perioada 02 martie - 31 mai 2013 daca acest concediu nu s-a datorat unui accident de munca sau unei boli profesionale
Dupa opinia noastra perioada de 1 an 9 luni si 16 zile intre 15.11.2002-31.08.2004 in care ati fost angajat, vi s-a retinut CAS si angajatorul nu a depus declaratiile trebuie sa fie considerat stagiu de cotizare conform urmatoarelor prevederi legale :
-Lege 263/2010 Art 16
Constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii:
c)perioada cuprinsă între 1 aprilie 2001 şi data intrării în vigoare a prezentei legi, în care persoanele au fost asigurate în baza Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare;
Nota : Recunoasterea stagiului nu este conditionata de plata CAS-ului
Norme de aplicare ale legii 263/2010 ART. 31
(1) În situaţia persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II, III şi V din lege, constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii perioadele pentru care s-au datorat contribuţii de asigurări sociale.
Nota : Dv va incadrati in art 6 alin (1) pct I si deasemeni recunoasterea stagiului nu este conditionata de plata CAS-ului.
Avand in vedere cele de mai sus noi va sfatuim sa faceti o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii (se depune la registratura Casei de pensii care v-a respins dosarul).
Daca nu primiti raspuns la contestatie intr-un termen rezonabil de cca 3-4 luni deschideti o actiune in justitie (la tribunal)impotriva casei de pensii care v-a respins dosarul (Casa de pensii teritoriala Brasov), Actiunea in justitie este scutita de taxe.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Mosor Gheorghe la data: 02/08/2019 5:47pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date: Urmeaza sa depun contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii la Casa de Pensii Brasov privind respingerea pensiei anticipate prin decizia nr….. din 07.01.2019(data postei 17.01.2019), facand referire la urmatoarele prevederi legale:
Legea 263/2010
Articolul 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca;
Articolul 16
Constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii:
c)perioada cuprinsă între 1 aprilie 2001 şi data intrării în vigoare a prezentei legi, în care persoanele au fost asigurate în baza Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare;
Articolul 45
(1) În sistemul public de pensii stagiul de cotizare se constituie din însumarea perioadelor pentru care s-a datorat contribuţia la bugetul asigurărilor sociale de stat de către asigurat şi, după caz, de către angajator.
La data de 01-04-2018 Alineatul (1) din Articolul 45 , Capitolul III a fost modificat de Punctul 7, Articolul IV din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 18 din 15 martie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 260 din 23 martie 2018
Norme de aplicare ale legii 263/2010 ART. 31
ART. 6
(1) ÃŽn situatiile in care, pentru anumite perioade de dupa data de 31 martie 2001, stagiul de cotizare in sistemul public de pensii, respectiv veniturile asigurate pe baza carora se determina punctajul lunar, nu pot fi dovedite prin declaratia nominala de asigurare, persoana in cauza poate prezenta casei teritoriale/sectoriale de pensii competente alte documente doveditoare, intocmite in conditiile legii.
(2) Documentele doveditoare pot fi:
a) carnetul de munca, cu inregistrarile efectuate potrivit normelor legale, in original; (In cazul meu carnetul de munca este completat, semnat si stampilat de ITM, in perioada respectiva)
(3) Documentele prevazute in alin. (2) se prezinta in copie certificata sau in original, dupa caz.
(4) Prevederile alin. (1) si (2) se aplica numai in situatiile in care se dovedeste ca angajatorul se afla in imposibilitatea de a intocmi si de a depune declaratia nominala de asigurare.
ART. 31
(1) ÃŽn situatia persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II, III si V din lege, constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii perioadele pentru care s-au datorat contributii de asigurari sociale.
Nota : Recunoasterea stagiului nu este conditionata de plata CAS-ului

Intrebare: 1- Sunt suficiente articolele enumerate mai sus, sau trebuie sa mai fac referire si la altceva?
2- Cum pot sa dovedesc ca angajatorul se afla in imposibilitatea de a intocmi si de a depune declaratiile? Eu am verificat pe www.mfinante.ro starea societatii si am vazut ca nu are activitate si pentru anul 2017 nu a depus nici situatiile financiare.
3. Pentru contestatie exista formular special?
Multumesc foarte frumos pentru ajutorul acordat. Va doresc o zi frumoasa!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/09/2019 4:31am
Credem ca sunt suficiente motivatiile enumerate de dv.
Dupa opinia noastra pentru referirea la art 6 din normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 este suficienta sa referirea la alin (1). Prevederile de la alin (4) se refera la perioada in cauza, 15.11.2002-31.08.2004, nu in prezent, iar dovedirea imposibilitatii de a depune declaratiilor nominale de asigurare nu intra in sarcina asiguratului. Eventual intrebati un avocat in aceasta privinta.
Nu exista formular tipizat pentru contestatie.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Mosor Gheorghe la data: 02/09/2019 10:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc frumos pentru ajutorul acordat. Sa aveti o zi frumoasa!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1