Subiect "Pensia anticipata partiala" Deschis de LEONTE STEFAN la data: 02/13/2019 3:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia anticipata partiala
Scris de: LEONTE STEFAN la data: 02/13/2019 3:22am
Gen: M
Data nasterii: 20.12.1959
Stagiul de cotizare: 37 ANI si 5 Luni
Alte date:
Intrebare:
Am fost la unitatea unde am lucrat pentru a mi se elibera adeverinta pentru grupa II de munca prestata la unitatea respectiva dar am primit raspunsul ca postul pe care am lucrat nu se incadreaza in grupa II desi nu este asa.
As dori sa intreb daca la data de 20.12.2019. solicit Pensia anticipata partiala care ar fi penalizarea,mentionez ca inca sunt angajat.
In cazul in care depun dosarul la 20.12.2019 si primesc decizia de pensie iar aceasta ar fi neconvenabila si renunt dar lucrez incontinuare ,peste un an sau doi daca solicit din nou Pensia anticipata partiala se face un nou calcul al pensiei adica se mareste sau ramane cea din prima decizie
multumesc
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 02/13/2019 6:09am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 20 decembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in data de 20 decembrie 2019. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca depuneti dosarul de pensie anticipata partiala in data de 20 decembrie 2019 si pana atunci lucrati si realizati un stagiu de cotizare total de 38 ani si 5 luni diminuarea pensiei anticipate partiale va fi de 21 %. Aveti dreptul ca dupa ce depuneti dosarul sa continuati sa lucrati pana la primirea deeciziei de pensie anticipata partiala si in termen de 30 zile de la primirea deciziei aveti dreptul sa cereti anularea deciziei si sa continuati sa lucrati.
Daca nu cereti anularea pensiei anticipate partiale in termen de 30 zile de la comunicare aceasta se aplica si nu mai poate fi recalculata pentru stagiile lucrate dupa depunerea cererii de pensionare, pana la transformarea ei in pensie pentru limita de varsta, la varsta de 65 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1