Subiect "continuarea activitatii dupa varsta standard de pensionare" Deschis de Eleonora la data: 02/15/2019 6:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
continuarea activitatii dupa varsta standard de pensionare
Scris de: Eleonora la data: 02/15/2019 6:01am
Gen:F
Data nasterii:17.03.1959
Stagiul de cotizare: 35 ani
Alte date:
Intrebare:
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea unor articole din legislatie:- astfel,
-daca inainte cu 60 de zile de varsta standard de pensionare , optez in scris pentru continuarea executării contractului individual de muncă, sunt obligata sa lucrez pana la 65 de ani sau se poate opta pentru o perioada mai mica;
- presupunand ca voi continua activitatea in baza art. 56, litera c) din Codul muncii , pot depune si dosarul de pensionare la implinirea varstei standard de pensionare conform Anexei la Legea pensiilor publice;
Multumesc!
Re: continuarea activitatii dupa varsta standard de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/15/2019 8:21am
Continuarea activitatii dupa varsta standard de pensionare fara incetarea de drept a contractului individual de munca este reglementata prin legea 53/2003 Codul muncii art 56 alin (1) litera c).
Pennsionarea cu pensie pentru limita de varsta este reglementata prin legea pensiilor 263/2010 art 52 si 53 fara a conditiona acordarea acestei pensii de faptul ca la depunerea cererii sunteti angajat.
Avand in vedere cele de mai sus:
Raspunsul la prima intrebare este ca daca ati depus cerere de continuare activitatii nu sunteti obligata sa lucrati pana la varsta de 65 ani dar nici ca angajatorul este obligat sa va mentina contractul de munca, pentruca un contract de munca poate sa inceteze si din alte cauze.
Raspunsul la a doua intrebare este ca avand in vedere ca exista doua prevederi legale care reglementeaza cele doua actiuni, puteti sa cereti si continuarea activitatii dupa varsta standard de pensionare si in acelasi timp si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta. Dar va avertizam ca daca faceti acest lucru apare o abatere de la spiritul codului muncii care prin articolul specificat va obliga ca la primirea deciziei de pensionare sa anuntati angajatorul si daca acesta este de acord cu continuarea activitatii sa va incheie un nou contract de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1