Subiect "trecere la limita de varsta" Deschis de tanase ionel la data: 02/18/2019 8:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere la limita de varsta
Scris de: tanase ionel la data: 02/18/2019 8:38am
Gen:m
Data nasterii:29.05.1955
Stagiul de cotizare:35,1
Alte date:
Intrebare:puctajul pensiei anticipate partial nu contine anii de studii superioare (5ani)si stagiul militar (9 luni)intrebare :la limita de varsta se modifica punctajul?
Re: trecere la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/18/2019 9:06am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 29 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca ati iesit anterior cu pensie anticipata partiala la trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta vi se recalculeaza pensia si vi se iau in calcul stagiile asimilate pentru stagiul militar si studii universitare precum si a eventualelor stagii de cotizare realizate dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala, perioade cand pensia anticipata partiala a fost suspendata. Un astfel de stagiu de cotizare este cel care a fost lucrat dupa depunerea dosarului de pensie anticipata daca ati lucrat in continuare pana la aparitia deciziei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1