Subiect "PENSIE LIMITA DE VARSTA" Deschis de POPESCU TUDOR la data: 02/18/2019 9:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE LIMITA DE VARSTA
Scris de: POPESCU TUDOR la data: 02/18/2019 9:31am
Gen:M
Data nasterii:27 FEBRUARIE 1957
Stagiul de cotizare:LA DATA DE 31.12.2018 = 31 ANI SI 8 LUNI (INCLUS SI STAG.MILITAR ); 5 ANI =FACULTATEA LA ZI
Alte date:GR.aII-a DE MUNCA = 9 ANI
Intrebare: DATA IESIRII LA PENSIE LIMITA DE VARSTA
Re: PENSIE LIMITA DE VARSTA
Scris de: la pensie la data: 02/19/2019 2:58am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 27 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiile de 9 ani lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul total de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare.
Pentru stagiul de 9 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 27 august 2020, daca atunci aveti stagiul total de cotizare de 35 ani compus din stagiul de cotizare lucrat, stagiul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca si stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1