Subiect "partial anticipat" Deschis de Niculina Mircia la data: 02/19/2019 5:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
partial anticipat
Scris de: Niculina Mircia la data: 02/19/2019 5:48am
Gen:f
Data nasterii:11.07.1962
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Daca depun dosarul pe data de 1 mai 2020, pensia se calculeaza la valoare punctului de pensie de la acea data. Daca la 1 septembrie 2020 se mareste valoarea punctului de pensie, pensia se recalculeaza la valoarea punctului de pensie marit? Ar fi mai avantajos sa -mi depun dosarul dupa ce are loc majorarea punctului de pensie, sau oricum pensia se indexeaza si nu sunt afectata?
Multumesc!
Re: partial anticipat
Scris de: la pensie la data: 02/19/2019 6:33am
Recalcularea pensiei se intelege atunci cand se face un nou calcul al punctajului pensiei.
In cazul cand se majoreaza valoarea punctului de pensie toate pensiile se majoreaza fara a se recalcula punctajul pensiei.
Daca va pensionati cu pensie anticipata partiala in data de 01 mai 2020 valoarea pensiei se calculeaza cu valoarea punctului de pensie de atunci si dupa aceea valoarea pensiei dv se majoreaza de fiecare data cand se majoreaza valoarea punctului de pensie.
Deci depuneti dosarul atunci cand este mai convenabil pentru dv fara a tine seama de valoarea punctului de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1