Subiect "pensie limita varsta" Deschis de molnar gizella la data: 03/14/2019 2:41pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita varsta
Scris de: molnar gizella la data: 03/14/2019 2:41pm
Gen: f
Data nasterii:03.1969
Stagiul de cotizare:28ani din care 10ani 4luni 11zile grupa I si 15ani 7luni 29zile CS
Alte date:
Intrebare:La ce data indeplinesc conditiile pentru pensie limita de varsta dat fiind faptul ca legea 221/2018 modifica art 55, lit.b, tabelul nr.2, reducerea maxima a varstei fiind de 12 ani fata de 13ani din tabelul nr.2, din legea 263/2010?Va multumesc!
Re: pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 03/15/2019 7:32am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna martie 2032 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 10 ani si 4 luni lucrat in gr I de munca si 15 ani si 7 luni lucrat in conditii speciale beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 12 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 56 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de 25 ani lucrat in conditii speciale, conform modificarile aduse legii pensiilor de legea 221/2018, beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 12 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 51 ani adica in luna martie 2020.
Re: pensie limita varsta
Scris de: Baican constantin la data: 03/16/2019 3:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Imi cer scuze ca intervin.
Doamna nu poate sa aibe un stagiu de 56 de ani si 1 luna, .com stagiul ei este de 40 de ani si 6 luni.
Un al doilea punct de vedere este ca, daca stagiul de 26 de ani si o luna este realizat conditiile art 30 lit e,doamna poate iesi la varsta de 50 de ani, adica in luna martie 2019.
Re: pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 03/16/2019 7:42am
Nu trebuie sa va cereti scuze pentru interventie. Va suntem recunoscatori daca interveniti atunci cand observati erori in raspunsurile noastre pentruca din pacate mai sunt si din acestea, fiind si noi oameni supusi greselii.
Ambele observatii sunt corecte.
Prima eroare s-a produs la redactarea raspunsului dar din fericire aceasta eroare nu viciaza grav raspunsul.
A doua observatie este mai importanta, dar poate va surprinde, completarea raspunsului a fost evitata intentionat de catre noi considerand ca doamna Molnar cunoscand continutul legii 221/2018 a stabilit singura ca nu se incadreaza in cele 3 exceptii de la art 56 din legea 263/2010, modificat de legea 221/2018.
In acest caz rugam pe doamna Molnar, daca citeste dialogul nostru, sa revina si sa precizeze daca cunoaste aceste exceptii.
Re: pensie limita varsta
Scris de: molnar gizella la data: 03/17/2019 9:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Da, am sesizat si eu eroarea st.total de cotizare dar cum si dv ati mentionat, nu influenteaza esential dat fiind faptul ca are peste 40ani realizati (cu sporul de grupa inclus);
In ceea ce priveste celalat aspect:da, cunosc cele trei exceptii prev. de L221/218(sector minier, personal artistic,personal navigant si anexa 1si2 la L263/2010)dar la provocarea d-lui care a intervenit pe raspuns am aprofundat anexa 2 si am constatat ca d-na Molnar si-a desfasurat activitatea(pirotehnist) in sectoare care utilizeaza materii explozive,pulberi si munitii pt diverse operatii ceea ce cred ca o incadreaza la reducerea varstei de pensionare cu 13ani.Va multumesc frumos atat DV cat si d-lui care a intervenit, pt.toata atentia acordata acestei spete.
Re: pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 03/17/2019 11:02am
Pentru a va convinge daca doamna Molnar se incadreaza in prevederile art 56 alin (1) litera c si reducerea varstei cu 13 ani In continuare procedati astfel :
1 Identificati pozitia in care se incadreaza activitatea doamnei Molnar in anexa 2 la legea pensiilor 263/2010 Exemplu 1 d
2 Identificati la care din intreprinderile din anexa 3 in ultima coloana, “Pozitia din lista locurilor de munca”, gasiti pozita 1d identificata de dv . Exemplu : Intreprinderile de la pozitiile : 43,44,45 si 46.
3 Daca doamna Molnar a lucrat in activitatile enumerate la pozitia 1 d in anexa 2 si in una din intreprinderile nominalizate in anexa 3 la pozitiile 43,44,45 si 46 are dreptul la reducerea varstei cu 13 ani
Re: pensie limita varsta
Scris de: molnar gizella la data: 03/17/2019 4:40pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Da. d-na Molnar a lucrat la SC Carfil Brasov care se regaseste in anexa 3,pct 46.
Tot respectul si pretuirea pt felul in care ati solutionat cazul.Va multumesc!!!!!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1