Subiect "Pensie cu grupa l penalizat" Deschis de Maria-Luissa Rosca la data: 03/17/2019 7:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie cu grupa l penalizat
Scris de: Maria-Luissa Rosca la data: 03/17/2019 7:43am
Gen: masculin : Socaciu Vasile
Data nasterii: 30.01.1952
Stagiul de cotizare: 31
Alte date:
Intrebare: Am muncit efectiv 31 de ani conform cărții de munca. Am ieșit la pensie la vârsta de 50 de ani in anul 2002. La stabilirea pensiei am fost penalizat pe motiv ca, ultimul angajator nu a plătit contribuțiile aferente salariului pe ultimii doi ani. Cum trebuie sa procedez sa mi fie recalculata pensia, întrucât consider ca nu eu sunt vinovat ca angajatorul nu și-a îndeplinit atribuțiile.
Va mulțumesc
Re: Pensie cu grupa l penalizat
Scris de: la pensie la data: 03/17/2019 9:42am
Daca va referiti la reducerea stagiului lucrat din cauza ca angajatorul nu a platit contributiile de asigurari sociale nu puteti cere recalcularea pensiilor deoarece aceasta s-a facut conform legislatiei in vigoare la data iesirii dv la pensie
Dv ati iesit la pensie dupa 01 aprilie 2001 conform legii pensiilor 19/2000.Desi nu sunteti vinovat dv pentruca angajarorul nu a platit cotributiile de asigurari sociale de stat in normele de aplicare a legii pensiilor de atunci, Ordinul 340/2001 capitolul A punctul 39, se prevede ca “In situatia in care contributia de asigurari sociale datorata de angajator se prescrie, pentru perioada respectiva stagiul de cotizare al angajatilor ramane la o treime din timpul lucrat”.
Re: Pensie cu grupa l penalizat
Scris de: Maria-Luissa Rosca la data: 03/17/2019 10:31am
la pensie :
Daca va referiti la reducerea stagiului lucrat din cauza ca angajatorul nu a platit contributiile de asigurari sociale nu puteti cere recalcularea pensiilor deoarece aceasta s-a facut conform legislatiei in vigoare la data iesirii dv la pensie
Dv ati iesit la pensie dupa 01 aprilie 2001 conform legii pensiilor 19/2000.Desi nu sunteti vinovat dv pentruca angajarorul nu a platit cotributiile de asigurari sociale de stat in normele de aplicare a legii pensiilor de atunci, Ordinul 340/2001 capitolul A punctul 39, se prevede ca “In situatia in care contributia de asigurari sociale datorata de angajator se prescrie, pentru perioada respectiva stagiul de cotizare al angajatilor ramane la o treime din timpul lucrat”.

“Mulțumesc pentru timpul acordat. Va mai intreb dacă beneficiez de recalcularea pensiei conf legii 221/2018. Mulțumesc”
Re: Pensie cu grupa l penalizat
Scris de: la pensie la data: 03/17/2019 11:11am
Nu va putem raspunde la aceasta intrebare deoarece nu ati datele necesare analizei.
Pentru a analiza situatia dv precizati stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca si daca la iesirea la pensie in anul 2002 ati beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare fata de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1