Subiect "conditii pensionare limita de varsta" Deschis de ulen lucian la data: 04/03/2019 4:42pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
conditii pensionare limita de varsta
Scris de: ulen lucian la data: 04/03/2019 4:42pm
Gen: M
Data nasterii:03.1969
Stagiul de cotizare: 15ani 7luni din care 6ani 5luni grupa aIIa(lacatus la o societate de stat); ultimii 14ani 5luni- personal navigant profesionist aviatia civila(copilot);
Alte date:
Intrebare:1)care este stagiul total de cotizare care se are in vedere la stabilirea pensiei?
2)care este tipul de pensie la care ma incadrez?
Multumesc!
Re: conditii pensionare limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/04/2019 3:01am
Datele sunt neclare.
-Am luat in calcul stagiul de cotizare lucrat total de 30 ani.
- Am luat in calcul ca perioada lucrata in aviatia civila a fost incadrata in grupa conditii speciale. Trebuie sa va interesati la societatea la care lucrati daca a intocmit formalitatile necesare acestei incadrari.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in luna martie 2034 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 6 ani si 5 luni lucrat in gr II de munca si 14 ani si 5 luni in conditii speciale beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 38 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in conditii deosebite si 14 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 8 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica in luna martie 2026.
Daca lucrati in continuare in grupa conditii speciale pentru fiecare an lucrat in aceste conditii reducerea varstei de pensionare creste cu 6 luni.
Re: conditii pensionare limita de varsta
Scris de: ulen lucian la data: 04/04/2019 3:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
buna ziua!
vin cu urmatoarea completare referitoare la speta ulen lucian:
-tipul de aeronava: avioane clasice de transport public;
-in toata perioada a realizat numarul minim(barem) de ore de zbor;
multumesc!
Re: conditii pensionare limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/04/2019 7:15am
Precizarea dv dovedeste ca locul dv de munca se incadreaza in locurile de munca enumerate in anexa 1 la legea pensiilor 263/2010 insa pentru a fi luat in calcul ca loc de munca in grupa conditii speciale societatea la care lucrati a intocmit formalitatile necesare incadrarii in aceasta grupa iar dv trebuie sa anexati la dosar o adeverinta in care sa se mentioneze ca ati lucrat in un astfel de loc de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1