Subiect "Hotarare judecatoreasca" Deschis de Sanda la data: 04/04/2019 3:39pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Hotarare judecatoreasca
Scris de: Sanda la data: 04/04/2019 3:39pm
Gen:f
Data nasterii:aug.1959
Stagiul de cotizare:33ani +2ani
Alte date:PAP (cu 33 ani de stagiu) din octombrie 2016 cu indice de corectie 1.09. Am obtinut o hotarare judecatoreasca prin care am castigat salariile pentru perioada anterioara septembrie 2015 pana in aprilie 2017 cand am fost reangajata. (PAP a fost suspendata). Acum, in baza de date a casei de pensii este inregistrata vechime neintrerupta pana acum, deci 35 ani.

Intrebare: Vreau sa ma pensionez in 2019 (tot PAP dar cu 35 ani de stagiu). Am inteles ca raman tot cu indicele de penalizare de 24% (de la pensionarea initiala cu 33ani de stagiu) pana cand voi iesi la PLV. Dar cum pot cere modificarea indicelui de corectie de la 1.09 la 1.2 (cat este pentru 2019). Ce indice de corectie va fi folosit pentru calculul PLV?
Multumesc!
Re: Hotarare judecatoreasca
Scris de: la pensie la data: 04/05/2019 4:40am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna februarie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin hotararea judecatoreasca aveti dreptul sa vi se recalculeze pensia cu salariile pana la data depunerii dosarului de pensie anticipata partiala din anul 2016 care nu au fost luate in calcul la aceasta pensie. La punctajul suplimentar rezultat prin aceasta recalculare se aplica indicele de corectie de 1,09.
Prin introducerea stagiului de cotizare realizat pana la depunerea dosarului de pensie anticipata partiala din 2016 obtinut prin hotararea judecatoreasca se poate modifica procentul de diminuare a pensiei anticipate partiale.
Daca lucrati in continuare pensia anticipata partiala ramane suspendata si dupa recalculare iar la incetarea activitatii nu trebuie sa mai depuneti dosar de pensie anticipata partiala ci sa depuneti dovada incetarii activitatii pentru punerea in plata a pensiei anticipate partiale suspendate.
Stagiu de cotizare realizat dupa depunerea dosarului de pensionare din anul 2016 se ia in calcul la pensia pentru limita de varsta pe care o veti obtine in ferbruarie 2021, La punctajul suplimentar acordat la pensia pentru limita de varsta nu se mai aplica indice de corectie.
Re: Hotarare judecatoreasca
Scris de: Sanda la data: 04/06/2019 1:19am
Gen: F
Data nasterii: AUG.1959
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date: Am solicitat recalcularea PAP pentru a se include si salariile obtinute retroactiv prin hotarare judecatoreasca pentru perioada anterioara depunerii dosarului de pensie. Pensia a fost recalculata dar s-a mentinut acelasi coeficient de penalizare ca cel din PAP initiala.
Intrebare: 1. Trebuie sa fac inca o cerere pentru modificarea coeficentului de penalizare pentru PAP?
2. Multumesc pentru raspunsul privind coeficientul de corectie. Spuneti ca la PLV nu se va mai considera un coeficient de corectie din cauza ca se va schimba legislatia in 2021?
Multumesc!
Re: Hotarare judecatoreasca
Scris de: la pensie la data: 04/06/2019 8:14am
Daca cititi cu atentie raspunsul anterior veti vedea ca asa v-am spus si noi si anume ca “La punctajul suplimentar rezultat prin aceasta recalculare se aplica indicele de corectie de 1,09”, cel din anul 2016 adica se calculeaza in aceleasi conditii in care s-a calculat la iesirea initiala la pensie.
La recalcularea pensiei pentru limita de varsta nu se aplica indice de corectie pentruca in art 170 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 se prevede ca “Indicele de corectie se aplica o singura data, la inscrierea initiala la pensie “ adica in cazul dv in anul 2016. Noua lege a pensiilor este prrevazut a intra in vigoare in 01 septembrie 2021 iar dv aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna februarie 2021.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1