Subiect "B710mcliv" Deschis de niculescu la data: 04/05/2019 4:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
B710mcliv
Scris de: niculescu la data: 04/05/2019 4:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua,am facut corecturile pe care mi le-ati indicat si as vrea sa va intreb daca sumele castigate cf decret 46/1982 le trec la sporuri fixe.Varsta la care ma pot pensiona pt limita de varsta dupe calculele mele este 11 sept 2020,asta daca se va mari la 4 luni perioada pt grupa 2.Daca nu se poate as mai avea 6 luni.In situatia in care lucrez pana atunci si ies la pensie va rog sa imi spuneti cu ce diminuare voi fi penalizat.
Re: B710mcliv
Scris de: la pensie la data: 04/05/2019 7:38am
Da sumele acordate conform art 1 din decretul 46/1982, adica sumele acordate sub forma de compensatie cu care au crescut retributiile tarifare pentru angajati se introduc in program in coloana sporuri in suma fixa.
Drepturile dv de pensie conform legii pensiilor 263/2010 sunt urmatoarele :
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 11 mai 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in data de 11 noiembrie 2021.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca o cereti in data de 11 septembrie 2020 si pana atunci lucrati si realizati stagiul total de cotizare de 39 ani diminuarea va fi de 4,20 % iar daca realizati 38 ani diminuarea va fi de 4,90 %. La acest calcul nu se cumuleaza stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Daca iesiti la pensie anticipata partiala in anul 2020 si doriti calculul punctajului acestei pensii eliminati stagiul militar din program si introduceti in pagina de intrare indicele de corectie care se va acorda in anul 2020.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1