Subiect "Procent penalizare" Deschis de Lica la data: 04/08/2019 5:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Procent penalizare
Scris de: Lica la data: 04/08/2019 5:16am
Gen:F
Data nasterii:02 ian 1962
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! Daca depun dosarul de pensionare in decembrie 2019 care ar fi penalizarea? Am introdus datele in aplicatia dvs si am o nelamurire: in perioada decembrie 1984 - aprilie 1987 nu am lucrat dar la numarul de luni introduse a fost contorizata si acea perioada. Este gresit?
Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.!
Re: Procent penalizare
Scris de: la pensie la data: 04/08/2019 7:38am
Am verificat datele introduse in program si avem urmatoarele observatii de facut.
Numarul de luni in prezent este corect. Eroarea nu era din cauza perioadei decembrie - aprilie 1987 ci din cauza anului 1981 in care, probabil, mai intai ati introdus salarii incepand cu ianuarie, ati continuat introducerea datelor in anul urmator dupa care ati revenit si ati sters salariile pana in luna august dupa care ati parasit pagina fara sa memorati modificarile prin apasare pe butonul “continua”.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca depuneti dosarul de pensie anticipata partiala in data de 02 decembrie 2019 si atunci aveti stagiul de cotizare peste 35 ani si 6 luni diminuarea va fi de 17,85 %. Pentru calculul diminuarii am lut in calcul faptul ca lunile in care ati introdus date au fost lucrate complect, desi unele sume sunt mici, fara sa stim cauza. In cazul care lunile nu sunt lucrate complect diminuarea este mai mare.
Re: Procent penalizare
Scris de: lica la data: 04/09/2019 1:43am
Gen:f
Data nasterii:02.01.1962
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! La ce perioada va referiti cand spuneti ca sumele sunt mici? Tin sa precizez ca in perioada 2007-2008 am fost in somaj si am introdus in aplicatie sumele primite ca ajutor de somaj. Este corect? Multumesc inca o data!
Re: Procent penalizare
Scris de: la pensie la data: 04/09/2019 2:11am
Acea perioada si mai sunt cateva luni in anii 1989 si 1990 in care sumele sunt mici.
Trebuie inteles ca in special dupa aprilie 2001 Casa de pensii calculeaza stagiul de cotizare in ani/luni/zile si diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de stagiul total de cotizare.
Pe perioada somajului este corecta introducerea in program a sumelor primite.
Re: Procent penalizare
Scris de: Lica la data: 09/16/2019 8:25am
Gen:F
Data nasterii:02.01.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra! O alta intrebare: cand ar fi mai avantajos pentru mine sa depun dosarul in vederea pensionarii (decembrie 2019 sau ianuarie 2020)? O zi placuta!
Re: Procent penalizare
Scris de: la pensie la data: 09/16/2019 10:06am
Normal ar fi ca daca depuneti dosarul in 02 ianuarie 2020 pensia sa fie mai mare decat in cazul cand l-ati depune in 02 decembrie 2019 avand in vedere urmatoarele :
- Diminuarea pensiei va fi mai mica cu 0,35 % adica de 17,50 %
- Punctajul mediu va creste cu o valoare mica pentruca stagiul de cotizare lucrat creste cu o luna
- Daca modul de calcul al indicelui de corectie nu va fi modificat substantial presupunem ca indicele de corectie in anul 2020 va fi mai mare decat in anul 2019.
Re: Procent penalizare
Scris de: Lica la data: 01/23/2020 8:41am
Gen:F
Data nasterii:01.02.1962
Stagiul de cotizare:35+
Alte date:
Intrebare:
In primul rand "La multi ani!"

Am depus actele pentru pensionare anticipata partial. Eu sunt in continuare angajata si-mi voi intrerupe activitatea in martie sau aprilie. Decizia de pensie o voi primi in luna ianuarie. Pentru lunile februarie si martie se vor lua in considerare contributiile mele sau nu? Adica in aprilie, cand angajatorul meu va trimite instiinarea catre casa de pensii, institutia va reactualiza pensia pe care o va pune in plata si cu cele2-3 luni lucrate in continuare? Daca da, acest lucru se face automat sau trebuie sa o cer eu in mod expres?
Multumesc si succes in noul an!
Re: Procent penalizare
Scris de: la pensie la data: 01/23/2020 9:28am
Modul de exprimare este confuz dar am inteles situatia dv.
Ati depus dosarul de pensionare in luna ianuarie 2020 si lucrati in continuare.
Calculul punctajului pensiei va fi facut pentru perioada inainte de data depunerii dosarului de pensionare. Perioada lucrata dupa data depunerii dosarului de pensie anticipata partiala va fi luata calcul numai la trecerea de la aceasta la pensia pentru limita de varsta.
In legislatie se prevede ca trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta sa se faca din oficiu (fara cerere), dar daca observati o intarziere ma mare de 2-3 luni este bine sa depuneti o cerere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1