Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de CARLA la data: 04/09/2019 6:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: CARLA la data: 04/09/2019 6:52am
Gen:F
Data nasterii:28.01.1962
Stagiul de cotizare:38 ani si 3 luni
Alte date:din care 8 ani 10 luni si 15 zile Grupa a II-a
Intrebare:1) Cu ce data pot solicita pensionarea anticipata partial ( fara penalizare)
2) Daca solicit pensionare anticipata incepand cu data de 28 mai 2019 la ce procent de penalizare ma incadrez
Multumesc!
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/09/2019 7:22am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 28 martie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 8 luni adica in data de 28 septembrie 2022.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca o cereti in data de 28 mai 2019 diminuarea este de 6 %.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca lucrati in continuare si va complectati stagiul de cotizare cu 3 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Re: Pensionare anticipata partiala
Scris de: Carla la data: 04/24/2019 7:08am
Gen:
Data nasterii:28 ianuarie 1962
Stagiul de cotizare:38 ani si 3 luni
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspunsul dvs.
Va rog sa imi mai spuneti daca solicit pensionarea anticipata partiala in acest moment si lucrez in continuare iar pana la data solutionarii dosarului (mentionez ca adeverintele ptr lucru in conditii deosebite sunt solutionate in instanta si dureza mai multe luni ) lunile lucrate se cumuleaza si indeplinesc conditia de pensie anticipata (adica acumulez cei 8 ani peste stagiul complet) ,am dreptul ca la incetarea activitatii sa solicit recalcularea pensiei? Va multumesc!
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/24/2019 9:16am
GDaca cereti pensie anticipata partiala si primiti decizia de pensionare (in cca 2-3 luni) aveti dreptul sa cereti anularea acestei decizii numai o perioada de 30 zile de la primirea deciziei, dupa care aceasta decizie ramane definitiva pana la deschiderea dreptului de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupa de munca sau fara aceasta reducere.
In cazul in care decizia pentru pensie anticipata partiala devine definitiva perioada lucrata dupa depunerea dosarului pentru aceasta pensie se ia numai in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: Carla la data: 09/04/2019 6:46am
Gen:
Data nasterii:ianuarie 1962
Stagiul de cotizare:38 ani,3 luni,2 zile
Alte date:
Intrebare:In data de 27.05.2019 am depus dosarul cu documentele necesare calcularii pensiei anticipate partial,
dosar care continea o adeverinta pentru 8 ani lucrati in grupa II de munca . In data de 02.08.2019 am primit decizia de pensie in care e specificat ca adeverinta ptr grupa nu a fost luata in calcul fapt pentru care i-am actionat in judecata. In momentul de fata eu lucrez in continuare. Dupa ce voi castiga in instanta sa imi ia in calcul cei 8 ani de grupa , va rog sa imi spuneti :
-se va emite o alta decizie ,si se va lua in calcul indicele de corectie din data acestei decizii sau cel din decizia initiala (1.2)
-imi va lua in calcul si perioada lucrata dupa depunerea initiala a dosarului si pana in momentul depunerii hotararii judecatoresti?
Va multumesc pentru raspunsurile dvs , care mi-au fost de mare ajutor.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/04/2019 2:49pm
Daca aveti castig in actiunea in justitie se va emite o noua decizie de pensie insa modul de calcul al noii pensii depinde de continutul Hotararii Judecatoresti astfel
1- Daca se constata ca neluarea in calcul a adeverintei a fost abuziva pensia se va recalcula luand in consideratie adeverinta pentru stagiul in grupa de munca acordandu-se drepturile retroactiv de la data depunerii dosarului de pensie adica 28 mai 2019, aplicandu-se indicele de corectie 1,20.
2- Daca se constata ca la actionarea in instanta ati prezentat adeverinta modificata si se considera ca prima adeverita nu a fost luata in calcul din cauza unor vicii de forma se va emite o noua decizie de pensionare in care :
- nu se va lua in calcul un nou indice de corectie ci se va pastra indicele de corectie de 1,20 pentru punctajul realizat la primiul calcul din mai 2019 iar pentru punctajul suplimentar acordat pentru stagiul in grupa de munca nu se va aplica indice de corectie. Drepturile rezultate prin acest punctaj suplimentar se vor acorda de la data in care depuneti la registratura Casei de pensii a cererii de recalculare a pensiei conform Hotararii judecatoresti.
Perioada lucrata dupa depunerea dosarului de pensie din mai 2019 se ia in calculul pensiei numai la trecerea de la pensia anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta adica in 28 septembrie 2022 daca vi se recunoaste stagiul de cotizare in grupa de munca sau in data de 28 martie 2024 daca nu vi se recunoaste stagiul de cotizare in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1