Subiect "pensie anticipata" Deschis de Corina la data: 04/10/2019 10:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Corina la data: 04/10/2019 10:32am
Gen:feminin
Data nasterii:18.dec.1963
Stagiul de cotizare:sept 1989 - aprilie 2019
Alte date:13 ani in grupa a2a
Intrebare:
Pot iesi anicipat la pensie la 57 ani si 7 luni daca incepand cu 1 aprilie 2019 nu mai am servici dar am platit la casa de pensii pentru tot anul 2019 contributia de asigurari sociale in valoare de 520 lei/ luna ;urmand sa fac la fel pana la 57 ani si 7 luni.Imi asigura aceasta plata vechimea (timp) in campul muncii, ca si cand as fi angajata cu carte de munca; cu contract de munca.? Sau trebuie sa-mi gasesc loc de munca efextiv?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/10/2019 4:10pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 18 iulie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 13 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 32 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 13 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 1 luna adica in data de 18 ianuarie 2024 daca pana atunci va complectati stagiul de cotizare cu 7 luni si realizati stagiul complet de cotizare.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 62 ani si 7 luni adica in 18 iulie 2021 daca pana atunci va complectati stagiul de cotizare cu 7 luni si realizati stagiul complet de cotizare. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Completarea poate fi facuta fie lucrand cu contract de munca fie prin contract incheiat cu Casa de pensii pentru perioada viitoare.
Re: pensie anticipata
Scris de: Corina la data: 04/10/2019 11:25pm
Gen:f
Data nasterii:18.12.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Nu am inteles care este anul sau varsta la care pot iesi anticipat.Eu stiu ca la 57 ani si 7 luni.
Nu am inteles de ce pentru 13 ani gr.II o data ziceti 2 ani si 6 luni si o data 3 ani si 3 luni.
Am intele ca prin platirea la casa de pensii a contributiei sociale imi asigur vechimea (asta ma intereseaza in primul rand);corect?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/11/2019 2:03am
Complectarea stagiului de cotizare se face prin doua feluri de contracte cu Casa de pensii unul pentru o perioada trecuta si unul pentru o perioada viitoare.
Pentru a va coleta stagiul de cotizare pentru obtinerea pensiei anticipate partiale trebuie incheiat un contract cu Casa de pensii pe perioada viitoare asa cum am inteles ca ati facut si dv.
Varsta la care puteti beneficia de pensie anticipata p[artiala este 57 ani si 7 luni atat cat veti avea la data de 18 iulie 2021 indicata si in raspunsul anterior, Acolo am facut o eroare de de redactare pentru care ne cerem scuze.
In privinta beneficiilor pentru stagiul in grupa de munca situatia este urmatoarea.
Pentru stagiul de 13 ani lucrat in gr II se acorda un stagiu de cotizare suplimentar de 3 luni pentru fiecare an deci 13X 3= 39 luni adica 3 ani si 9 luni
Pentru acelasi stagiu de 13 ani lucrat in gr II asimilata cu conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de pensionare conform unui tabel din legea pensiilor 263/2010 art 55 unde pentru 12 ani se acorda 2 ani si 6 luni iar pentru 14 ani se acorda 3 ani. Dv avand 13 ani va incadrati sub 14 ani si vi se acorda 2 ani si 6 luni.
Re: pensie anticipata
Scris de: Corina la data: 04/11/2019 5:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1