Subiect "Calcul pensie" Deschis de Zamfir Victor la data: 04/11/2019 9:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Zamfir Victor la data: 04/11/2019 9:30am
Gen:M
Data nașterii:16.02.1967
Stagiul de cotizare:49ani,0luni,16zile(luați din decizia de pensie)
Alte date:decizie pensie comunicată 20.03.2019,punctaj:62,84647
Bună ziua și bine v-am găsit!
Problema mea:Am folosit programul de calcul pensie, dar nu ințeleg dacă la suma contributivă(luată din adeverința de stagiu)trebuie scăzută după anul 2008 contribuția la pilonul 2 sau este deja scoasă din această adeverință eliberată de casa de pensii.Mulțumesc!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 04/11/2019 10:11am
In programul de calcul se introduce suma pentru care s-a platit contributie la pensie din situatia stagiului de cotizare primita de la Casa de pensii. Nu trebuie sa va preocupe pe dv ce suma a virat Casa de pensii catre pilonul II de pensii.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si am observat ca incepand cu luna februarie 90 ati introdus sporuri in % in care credem ca nu ati inclus sporul de vechime
In perioada anterioara datei de 01 aprilie 1992 vi se acorda automat un spor de vechime calculat asa cum explicam noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre martie 1988 - februarie 1990 3 %
Intre martie 1990 - martie 1992 6 %
Pentru aceste sporuri nu se depune adeverinta.
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % (pentru care aveti adeverinta) le cumulati. Evident pe perioada stagiului militar nu se introduce spor de vechime.
Pentru perioada dupa 01 aprilie 1992 pana la introducerea sporurilor in salariul tarifar sporurile (inclusiv cel de vechime) trebuie dovedite cu adeverinte.
Re: Calcul pensie
Scris de: Zamfir Victor la data: 04/11/2019 10:35am
Mulțumesc!Vă felicit pentru acest site!
Re: Calcul pensie
Scris de: Zamfir Victor la data: 04/11/2019 10:56am
Vă mai deranjez: sporurile le-am trecut asa cum figurează în adeverința de stagiu de cotizare eliberată de casa de pensii Prahova la solicitarea mea și am verificat, la dosar am depus adeverință pentru sporuri.
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 04/12/2019 2:18am
In privinta sporurilor ati procedat corect.
Ceeace consideram noi a fi de remarcat este diferenta de cca 5 % intre calculul Casei de pensii si cel de pe acest site. Aceasta ne face sa credem ca baza de date este diferita la cele doua calcule deoarece avem incredere in calculul facut de Casa Judeteana de Pensii Prahova.
Daca sunteti de acord putem sa facem o analiza a acestei diferente. Analiza ar fi fost mai usoara daca dv aveati buletinul de calcul al pensiei, daca nu l-ati primit puteti sa-l cereti la casa de pensii.
In lipsa acestui buletin de calcul va rugam sa ne dati unele informatii suplimentare si anume :
- Confirmati ca pensia la care va referiti este pensie pentru limita de varsta si aceasta este iesirea initiala la pensie
- Precizati daca tot stagiul lucrat in grupele de munca in mod deosebit cel in gr I a fost lucrat in procent de 100 % sau mai mic.
Avand in vedere ca in datele furnizate ati facut referire la punctajul total realizat nu la punctajul mediu presupunem ca ati beneficiat si de reducerea stagiului complet de cotizare.
Re: Calcul pensie
Scris de: Zamfir Victor la data: 04/12/2019 12:08pm
Buna ziua si multumesc pentru raspuns.
Pensia este pentru limita de varsta si aceasta este iesirea initiala la pensie.
Stagiul lucrat in gr. I si gr. conditii speciale a fost lucrat in procent de 100%.
Am lucrat numai la depoul CFR Ploiesti din1985,electromecanic locomotive(reparatii)pana in 1990(mai putin stagiul militar)apoi mecanic ajutor si mecanic locamotiva CFR Marfa pana la 18.02.2019 cand am depus dosarul de pensie.
Decizia am luat-o in 20.03.2019.(Stagiul total de cotizare 49ani,0 luni,16 zile,reducerea varstei standard de pensionare 13 ani,stagiul complet prevazut de lege pentru 35 ani,deci nu am beneficiat de reducerea stagiului de cotizatie,nr.total puncte realizate 62.84647,punctaj mediu anual 2.15473,indice corectie 1.2,.
Am buletinul de calcul si adeverinta stagiu cotizare dupa 2001,dupa ce am folosit programul dumneavoastra si am facut comparatia cu el am constatat diferente de punctaj dupa anul 2008 de cand am cotizat la pilonul 2 de pensie.
Pana in 2008 punctajul este identic.Daca scad sumele depuse pilon 2(am lista lor) probabil ca ajung la punctajul din decizie.
Va felicit pentru program!
Am invatat multe de pe site-ul dumneavoastra.Multumesc ca existati!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 04/15/2019 2:26am
Multumim pentru precizari.
In urma precizarilor suntem convisi si noi ca diferenta de punctaj se datoreaza scoaterii contributiei la pilonul II de pensii din contributia de asigurari sociale platita.
In acest caz suntem nevoiti sa recunoastem ca am gresit la primul raspuns pe care vi l-am dat. Fara a incerca sa ne scuzam vrem sa va explicam ca neavand nicio sursa de informatii din sistemul public de pensii raspunsurile noastre se bazeaza pe interpretarea proprie a legislatiei pensiilor si pe informatiile primite de la vizitatorii site-ului.
In acest caz suntem bucurosi ca v-am intalnit pe dv care sunteti primul pensionar care spune ca a contribuit si la pilonul II de pensii si care are si capacitatea de analiza necesara unui astfel de demers.
Si noi va multumim si va asteptam cu alte interventii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1