Subiect "Limita de varsta" Deschis de Flore la data: 04/11/2019 11:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Limita de varsta
Scris de: Flore la data: 04/11/2019 11:43pm
Gen: M
Data nasterii:17 02 1954
Stagiul de cotizare: 14 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:

In februarie tatal meu a implinit 65 ani, acum cateva zile am fost la casa de pensii pentru a depune dosarul de pensionare .
La prima doamna, ne calculează exact lunile de pe carnetul de munca, 14 ani si 2 luni. Raspuns: nu puteti depune dosarul, nu aveti stagiul minim de cotizare, stiam aproximativ cat are, dar nu exact.
Înțeleg ca nu il are, dar nu astepta sa primeasca pensie de mii de lei, ok 100 ron , 200 ron ,pt perioada cat a cotizat, acei 14 ani si 2 luni. Dar nu sa refuze ferm.

Raspuns: sa mergem la alt ghiseu pt eventuale contracte pt asigurare, (tatăl meu oricum nu dorea sa mergem, dar insist eu) acolo doamna, ca putem sa facem contract dar ca nu mai putem achita integral, ci doar sa incheiem un contract acum si sa preia dosarul doar dupa incheierea celor 10 luni de cotizare, doar atunci sa preia dosarul. Anul viitor adica prin februarie. Si sa mai asteptam ca o sa se modifice iar legea! Pana atunci rabdare.

Ce ar fi de facut in situatia data?
Va multumesc frumos anticipat!
Re: Limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/12/2019 2:32am
Cu regret trebuie sa constatam ca cele doamne sunt obligate sa respecte prevederile legislatiei pensiilor de la care nu se pot abate.
Cu acelasi regret va spunem ca noi analizam fiecare situatie conform aceleeasi legislatii si in cazul tatalui dv nu am gasit o alta solutie in afara celei explicate de cele doua doamne.
Re: Limita de varsta
Scris de: Flore la data: 04/12/2019 4:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc frumos pentru amabilitate, o sa mai asteptam sa vedem cum decurg lucrurile.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1