Subiect "Grupa II" Deschis de Valeria Stirb la data: 04/12/2019 6:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Grupa II
Scris de: Valeria Stirb la data: 04/12/2019 6:15am
Gen:F
Data nasterii:29.12.1958
Stagiul de cotizare:34 ani si 7 luni + 5 ani facultate zi
Alte date:
Intrebare:Daca se ia in considerare la reducerea varstei de pensionarea adeverinta pe care o am in grupa II, 2 ani 5 luni si 19 zile.
Re: Grupa II
Scris de: Ioan Mihai la data: 04/12/2019 6:46am
Valeria Stirb :
Gen:F
Data nasterii:29.12.1958
Stagiul de cotizare:34 ani si 7 luni + 5 ani facultate zi
Alte date:
Intrebare:Daca se ia in considerare la reducerea varstei de pensionarea adeverinta pe care o am in grupa II, 2 ani 5 luni si 19 zile.


Nu sunt in măsura sa răspund, dar si eu sunt intr-o astfel de situație. Am înțeles ca de anul trecut nu mai sunt necesari cei 6 ani de grupa a doua si toți cei care au peste un an de grupa a II-a vor beneficia de reducerea vârstei de pensionare, DAR, pentru ca este un dar nu am văzut sa apară acest fapt si pe "Reducerea vârstei de pensionare" de pe acest site. https://www.cotidianul.ro/guvernul-a-aprobat-noua-lege-a-pensiilor/
Re: Grupa II
Scris de: la pensie la data: 04/12/2019 7:17am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 29 martie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca se acorda urmatoarele avantaje :
- Pentru stagiile de cotizare in grupa II se acorda un stagiu de cotizare suplimentar de 3 luni pentru fiecare an intreg lucrat in aceasta grupa, daca s-a lucrat un stagiu de cotizare minim 5 ani in grupele I si II. Dv neindeplinind conditia nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar pentru stagiul de cotizare de 2 ani lucrat in gr II.
-Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”. Pentru stagiile de cotizare in conditii deosebite se acorda reducerea varstei de pensionare daca s-a lucrat un stagiu de cotizare de minim 6 ani in aceasta grupa. Dv neindeplinind conditia de stagiu minim nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare.
- Pe perioada lucrata in grupa II de munca punctajele lunare se majoreaza cu 25 %. Aceasta majorare nu are conditii de stagiu minim si in acest caz vi se acorda si dv pe perioada lucrata in gr II
Re: Grupa II
Scris de: la pensie la data: 04/12/2019 7:59am
Pentru domnul Ioan Mihai
Pentru ca o lege sa fie aplicata trebuie sa parcurga un drum complect de la propunerea unui proiect, in cazul cazul legii pensiilor de catre Ministerul Muncii si Justitiei Sociale, la aprobarea de catre guvern, apoi discutarea si complectarea in parlament dupa care urmeaza promulgarea legii de catre presedinte si in final publicarea ei in Monitorul Oficial.
Daca urmariti pe acest traseu proiectul noii legi a pensiilor mai are inca pasi de facut si abia dupa publicarea in MO vom analiza oportunitatea modificarilor care se impun.
Pe de alta parte in proiectul noii legi a pensiilor se propune :
- La art 49 un tabel cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare in grupa conditii deosebite in care se mentine stagiul minim de 6 ani
- La art 186 ca noua lege a pensiilor va intra in vigoare la data de 01 septembrie 2021.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1