Subiect "Cand pot sa ies la pensie" Deschis de Todor Marian la data: 04/16/2019 1:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot sa ies la pensie
Scris de: Todor Marian la data: 04/16/2019 1:48am
Gen: M
Data nasterii:14.05 .1960
Stagiul de cotizare: 35 ani , 11 luni, 20 zile
Alte date: Grupa I ( conditii speciale ) : 7 ani si 1 luna
Grupa a II -a : 4 ani , 11 luni si 15 zile
Am si stagiu militar : 1 an si 2 luni
Intrebare: Imi pot depune acum dosarul pt a ma pensiona anticipat cu sau fara penalizare ?
Daca da , va rog care este penalizarea ?
Daca nu , ca rog care sunt variantele mele de pensionare ( cand ma pot pensiona cel mai devreme - cu sau fara penalizare ?
Multumesc mult
Todor Marian
Re: Cand pot sa ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/16/2019 2:22am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 mai 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiile de 7 ani lucrat in gr I de munca si 5 ani lucrat in gr II de munca (complectat cu 15 zile neutilizate la gr I ) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiu militar si realizati un stagiu de cotizare total de.41 ani si 10 luni
Pentru stagiile de 7 ani lucrat in conditii speciale si 5 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in data de14 noiembrie 2021.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 14 mai 2020. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1