Subiect "Cand ma pot pensiona" Deschis de Stan anton la data: 04/17/2019 2:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand ma pot pensiona
Scris de: Stan anton la data: 04/17/2019 2:20am
Gen:m
Data nasterii:mai 1963
Stagiul de cotizare:36 ani 2 luni din care:
7 ani 3 luni grupa a II a
1 an 7 luni militar in termen
8 luni 26 zile somaj
Alte date:
Intrebare:cand pot iesi la pensie?
Multumesc anticipat!
Re: Cand ma pot pensiona
Scris de: la pensie la data: 04/17/2019 4:05am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna mai 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si somaj.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in luna mai 2027.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in luna mai 2023. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului..
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani, daca va complectati stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 43 incluzand stagiul aferent grupei de munca si stagiul de cotizare asimilat pentru somaj (fara stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1