Subiect "Cumul PA cu alte venituri" Deschis de Csorik Ilona la data: 04/17/2019 1:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumul PA cu alte venituri
Scris de: Csorik Ilona la data: 04/17/2019 1:11pm
Gen:f
Data nasterii:12.04.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date: Sunt pensionara. Avand stagiul de cotizare 40 ani si 2 luni, am iesit la pensie anticipata.
Conform art. 118 aliniatul 1^2 din Legea 263/2010, modificat prin L 217/2017- “În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi independente şi din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora”.
Intrebare:
1.Acest articol se refera la toate categoriile de pensionari?
2.Se refera si la pensionarii cu pensie anticipata?
3. Eu fiind pensionara cu pensie anticipata pot sa cumulez PA cu venituri realizate din activitati independente (cf. art. 7, pct. 3 Cod fiscal) indiferent de nivelul acestora?
4. Pe decizia mea scrie ca nu am voie sa am nici un fel de venit, atata timp cat beneficiez de pensie anticipata. Nu o sa trebuiasca sa restitui sumele incasate de la Casa de Pensii in cazul in care o sa depun declaratia unica si o sa declar venituri realizate din activitati independente?
Va doresc o zi frumoasa!
Re: Cumul PA cu alte venituri
Scris de: la pensie la data: 04/18/2019 2:13am
Prevederea nominalizata de dv este in art 118 aliniatul (12) din legea pensiilor 263/2010 modificat prin legea 217/2017.
Aceasta prevedere se refera la toti pensionarii inclusiv pensionarii cu pensie anticipata sau anticipata partiala si aceasta prevedere este in vigoare. Deci daca dv sunteti pensionata cu pensie anticipata aveti dreptul sa cumulati pensia cu venituri realizate din activităţi independente, astfel cum sunt reglementate de Codul Fiscal, indiferent de nivelul acestora.
Nu ati precizat cand a fost emisa decizia dv de pensionare. Este posibil ca aceasta sa fie emisa inainte de 20 noiembrie 2017, data publicarii in Monitorul Oficial a legii 217/2017 si deci contine prevederi mai vechi abrogate de aceasta lege
In privinta asigurarilor pe care doriti sa vi le dam va precizam ca nu veti fi obligata sa restituiti sumele incasate de la Casa de pensii pe acest motiv atat timp cat aceasta prevedere este in vigoare.
Re: Cumul PA cu alte venituri
Scris de: Csorik Ilona la data: 04/18/2019 4:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Decizia de pensionare, pentru PA, a fost emisa in noiembrie 2018. Cu data de 1 decembrie 2018 am incetat CIM- ul si a intrat in plata pensia anticipata cu data de 1.12.2018. Pe aceasta decizie, din noiembrie 2018, scrie: conform art. 114 alin. (1), lit. b) din Legea nr. 263/2010, pensia anticipată se suspendă pe perioada în care mă regăsesc în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1), pct. I, II sau IV, cu excepția consilierilor locali sau județeni.
La art. 114 alin.1 lit. b din Lege, nu se mai regăsește pct. IV, deși apare pe decizia mea.
Nu sunt actualizate deciziile?
O zi frumoasa!
Re: Cumul PA cu alte venituri
Scris de: la pensie la data: 04/18/2019 7:09am
Asa presupunem si noi. Formularul de decizie de pensionare nu a fost actualizat dupa modificarea legii pensiilor 263/2010.
Trebuie sa considerati ca prevederile unei legi (in cazul nostru art 118 alin (12) din legea pensiilor prevaleaza prevederii unei decizii semnate de Directorul casei de pensii).
Re: Cumul PA cu alte venituri
Scris de: Carp Mircea la data: 04/23/2019 9:06am
Legea 263/2010
Art.118
(1^1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, cu excepția celor realizate din situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) și b) sau pct. II, următoarele categorii de pensionari:

c) pensionarii beneficiari ai unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate parțiale;


Trebuie lamurita foate bine notiunea de "activitate dependeta" reglementata de Codul Fiscal(art.7).


Alte detatii, aici:
http://cursautorizat.ro/blog/activitate-dependenta-sau-independenta
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1