Subiect "Verificare calcul pensie" Deschis de Ilie i la data: 04/19/2019 4:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Verificare calcul pensie
Scris de: Ilie i la data: 04/19/2019 4:41am
Gen:feminin
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:Am făcut o simulare de calcul pensie pe site ul dvs,va rog sa mi verificați.Mulțumesc anticipat!
Re: Verificare calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 04/19/2019 8:15am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si sunt foarte multe neclaritati pentru a putea sa va dam indicatii corecte.
Putem totusi sa va spunem urmatoarele :
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si am observat urmatoarele erori :
1 Nu ati introdus sporul de vechime in perioada anterioara datei de 01 aprilie 1992 care se acorda automat (fara adeverinta) asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - septembrie 1984 3 %
Intre octombrie 1984 - septembrie 1989 6 %
Intre octombrie 1989 - martie 1992 9 %
2 In perioadele decembrie 1982 - mai 1986 si februarie 2000 - decembrie 2001 ati selectat gresit codul “N”. Acest cod se selecteaza atunci cand in carnetul de munca este completat stagiu de cotizare fara sa fie inscris salariu iar dv ati selectat acest cod in perioada in care inscrierea salariului era obligatorie.
3 Dupa ianuarie 2006 ati introdus sume cu o fluctuatie foarte mare si cu sporuri mari, in perioada in care sporurile trebuiau introduse in salariu.
4 Va sfatuim ca sa cereti de la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”si sa introduceti in calcul, in acea perioda, in coloana salarii, sumele pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1