Subiect "legea iesirii la pensie a femeilor la 65 ani" Deschis de DORAN Conatanta la data: 05/13/2019 11:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
legea iesirii la pensie a femeilor la 65 ani
Scris de: DORAN Conatanta la data: 05/13/2019 11:47am
Gen:feminin
Data nasterii:14.02.1960
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
in 14.02.2020 pot iesi la pensie la limita de varsta, cu 2 ani mai devreme, deoarece am lucrat 4 ani si 8 luni in grupa I de munca. Intentionez sa ies la pensie, dar sa lucrez in continuare cu 4 ore pe zi. Noua lege care prevede posibilitatea iesirii femeilor la 65 ani la cerere, m-ar putea impiedica sa mai lucrez daca ies la pensie ?
Re: legea iesirii la pensie a femeilor la 65 ani
Scris de: la pensie la data: 05/13/2019 12:57pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca, in data de 14 octombrie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 4 ani lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 35 ani.
Pentru stagiul de 4 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 8 luni adica in data de 14 octombrie 2019.

OUG 96/2018 la care va referiti modifica art 56 alin (1) litera c) din codul muncii care stabileste conditiile de incetare de drept a contractului de munca si nu modifica varstele standard de pensionare stabilite in legea pensiilor 263/2010, deci nu va afecteaza pe dv care vreti sa iesiti la pensie cu reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiul de cotizare in grupa de munca.
Dupa iesirea la pensie pentru limita de varsta in 14 octombrie 2019 aveti dreptul sa cumulati pensia cu salariul obtinut pe contract de munca cu timp partial de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1